Godzina Wychowawcza
19.06.2020
Temat lekcji; Bezpieczeństwo podczas letniego wypoczynku.
Moi kochani przed wami wakacje na które długo czekaliście, napewno bardzo się cieszycie. Pamiętać musicie jednak, że czyhają na was liczne niebezpieczeństwa.
Choć Polska nie jest krajem tropikalnym, to i tutaj mogą czyhać na nas niebezpieczne zwierzęta, których pokąsanie, ugryzienie może okazać się niebezpieczne dla zdrowia. W czasie wakacyjnych wyjazdów jesteśmy też narażeni na urazy, podtopienia i oparzenia słoneczne. Dowiedz się, jak sobie radzić z zagrożeniami podczas wakacji.
Latem jesteśmy narażeni na użądlenia owadów: szerszeni, pszczół, os. Szczególnie niebezpieczne mogą być użądlenia szerszeni, które atakują nagle, nawet niedrażnione, a ich jad zawiera związki, które uszkadzają nerki i wywołują rozpad krwinek. Po ukąszeniu przez szerszenia należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Użądlenie os i pszczół może być szczególnie niebezpieczne dla osób uczulonych.
Żmije zygzakowate lubią wygrzewać się na słońcu, na kamieniach, górskich łąkach, atakują wtedy, gdy są drażnione. Wybierając się w góry, do lasu należy ubierać solidne obuwie.
W Polsce kleszcze są dość powszechne, występują w górach i nad morzem, a także w centrach miast, w parkach i ogrodach, lubią wilgotny i gorący klimat. Mierzą do 5 mm. Ukąszenie przez kleszcza jest niebolesne, ale może przenosić groźne dla człowieka choroby: odkleszczowe zapalenie mózgu oraz boreliozę.
Polskie komary nie przenoszą groźnych dla zdrowia chorób, ale wielokrotne ukąszenia komarów i meszek mogą powodować rozległe opuchnięcia i zakażenie rany po rozdrapaniu, aby ich uniknąć należy używać repelentów - środków odstraszających owady.
Większość siniaków i stłuczeń goi się samoistnie do 10 dni, ale jeśli siniak jest rozległy i z dużym obrzękiem należy skorzystać z porady lekarza. Szczególnie niebezpieczne są stłuczenia głowy mogące powodować krwiaki i uszkodzenie kości czaszki zagrażające życiu.
Latem częściej zdarzają się podtopienia i utonięcia. Najważniejsze podczas udzielania pomocy tonącemu jest wyciągnięcie go z wody (rzucenie liny, koła, zawiadomienie ratownika) i niedopuszczenie do "oddychania" wodą - jeszcze w wodzie można próbować sztucznego oddychania. Po wyciągnięciu na brzeg należy próbować przywrócić oddech oraz ułożyć tonącego w pozycji bocznej ustalonej i czekać na przyjazd odpowiednich służb. Każdy podtopiony, który choć na chwilę wciągnął wodę do płuc musi pozostać pod obserwacją w szpitalu przez 24 godziny.
5.06.2020
Temat lekcji: Prawa Dziecka.
Prawa dziecka przysługują każdemu dziecku niezależnie od wieku, płci, koloru skóry czy miejsca zamieszkania. Czym są prawa dziecka, kiedy zostały uchwalone i jakie akty prawne dotyczące praw dziecka obowiązują obecnie.
Historia praw dziecka
Idea praw dziecka nie jest nowa, ale też jej korzenie nie sięgają zbyt daleko. Choć z tego, że dziecko to nie mały dorosły, zdawano sobie sprawę już od wieków – o czym świadczą choćby rytuały inicjacji, wchodzenia w dorosłość, praktykowane w wielu kulturach – to jednak jeszcze w XVIII wieku panowało przekonanie, że dziecko to ledwie „materiał” na człowieka, i by wyrosło na pełnowartościową osobę, wymaga dyscypliny. Niekiedy tak surowej, że mało które dziecko w rodzinie dożywało kilkunastu lat.
Dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku powszechnie zaczęto zdawać sobie sprawę z faktu, że dzieci, by należycie się rozwijały, potrzebują opieki i ochrony. Bodźcem, który zapoczątkował lokalną najpierw, a później międzynarodową działalność na rzecz dzieci, ich praw i ochrony, była historia ośmiolatki z amerykańskiego Baltimore.
Pierwsze stowarzyszenia broniące praw dziecka
Dziewczynka – Mary Ellen Wilson – była regularnie bita przez matkę, a pomocy udzielili jej dopiero działacze miejscowego stowarzyszenia przeciw okrucieństwu wobec zwierząt. Cała sytuacja miała miejsce w 1874 roku. Została szeroko nagłośniona – w ciągu kilku następnych lat w Stanach Zjednoczonych powstało ponad 200 miejscowych stowarzyszeń, które miały chronić dzieci przed przemocą ze strony dorosłych.
Stopniowo w ich działania zaczęły włączać się lokalne samorządy, a następnie organizacje państwowe. Coraz silniej zaczęto zdawać sobie sprawę z tego, że dziecko nie jest własnością dorosłych – jest od nich mniejsze, słabsze, musi mieć zapewnioną ochronę przed ich siłą.
Dzieci zaczęto też traktować jako osoby, które – z racji wieku – potrzebują optymalnych, godziwych warunków życia, bo tylko dzięki nim mogą właściwie się rozwijać. Podobne organizacje zaczęły powstawać również w innych krajach.
W Europie już od 1880 roku tworzyły się towarzystwa i organizacje zajmujące się tworzeniem domów wychowawczych dla dzieci porzuconych i bezdomnych, dziennych placówek opiekuńczych dla dzieci zaniedbanych, a także nad łagodzeniem przepisów prawa karnego dla nieletnich.
Najważniejsze akty prawne
Najważniejszym dokumentem, który określa prawa dziecka jest Konwencja o prawach dziecka, którą uchwaliło Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych 20 listopada 1989 r. Została ratyfikowana przez 192 kraje – wszystkie zobowiązały się do przestrzegania i realizowania jej zapisów. Polska ratyfikowała tę konwencję w 1991r.
Ale nie jest to dokument jedyny.
- W 1924 roku Zgromadzenie Ogólne Ligi Narodów uchwaliło Deklarację Praw Dziecka, zwaną również Deklaracją Genewską.
- W 1959 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych proklamowało Deklarację Praw Dziecka, która jest rozszerzeniem Deklaracji Genewskiej.
- W 1995 roku Rada Europy opublikowała Europejską strategię na rzecz dzieci – dokument określający modelowy zakres ochrony prawnej dziecka, jaki powinien obowiązywać wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej. Zawarte w niej zasady zebrano następnie w kolejny dokument - Europejską Konwencję o Wykonywaniu Praw Dzieci. Uchwalono ją w 1996 r, Polska ratyfikowała ją w 1997 roku, konwencja weszła w życie w 2000 roku.
- W 2000 r powstały dwa dodatkowe protokoły do Konwencji o Prawach Dziecka, które dotyczyły angażowania dzieci w konflikty zbrojne i handlu dziećmi, dziecięcej prostytucji i pornografii.
-
Akty prawne w Polsce
W Polsce najważniejszymi aktami prawnymi, gwarantującymi prawa dziecka są:
- Konstytucja RP - w art. 72. Konstytucji zapisano m.in. prawo do ochrony dziecka przed przemocą, wyzyskiem, okrucieństwem i demoralizacją, a także prawo do opieki i pomocy władz dla dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej.
- Konwencja o Prawach Dziecka.
- Ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka.
29.05.2020
Temat lekcji: Dzień Dziecka.
Moi kochani w poniedziałek Dzień Dziecka. Przyjmijcie najserdeczniejsze życzenia.
Z okazji Dnia Dziecka życzę Wam,
aby wszystkie fajne dni w żółwim tempie upływały i w przygody opiewały.
By nie było porannej pobudki,
a wiatr rozwiewał wszystkie smutki.
22.05.2020
Temat lekcji: Kocham moją Mamę.
Dzień Matki – święto obchodzone jako wyraz szacunku dla wszystkich matek. Data obchodów Dnia Matki zależy od kraju, w którym jest świętowany. W Polsce obchodzone jest 26 maja.
A teraz trochę historii.
Początki święta sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. W późniejszych czasach cesarstwo rzymskie przyjęło chrześcijaństwo i tym samym zabroniono wyznawania innych bogów.
Zwyczaj ten powrócił w siedemnastowiecznej Anglii pod nazwą niedziela u matki. Początkowo co roku w czwartą niedzielę postu odprawiano modły w najbliższej katedrze. W zwykłe niedziele odbywały się one w pobliskich kościołach. Dzień, w którym obchodzono to święto, był wolny od pracy. Do tradycji należało składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Zwyczaj przetrwał do XIX wieku. Ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II wojny światowej.
Inaczej historia tego święta przedstawia się w Stanach Zjednoczonych. W 1858 roku amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy, zaś od 1872 roku Dzień Matek dla Pokoju promowała Julia Ward Howe. Annie Marie Jarvis, córce Ann Jarvis, w 1905 roku udało się ustanowić Dzień Matki. Z czasem zwyczaj ten rozpowszechnił się na niemal wszystkie stany, zaś w 1914 roku Kongres Stanów Zjednoczonych uznał przypadający na drugą niedzielę maja Dzień Matki za święto narodowe.
Przygotujcie prezent dla swojej Mamy. Napewno bardzo ucieszy Mame prezent wykonany własnoręcznie.
Oto kilka propozycji. Do prezenyu nie zapomnijcje o pięknych życzeniach.
Kilka wierszy dla Mamy, a moze ktoś zwas napisze swój własny wierszdla Mamy.
Płynie Wisła, płynie, w wodzie rybki kryje,
każda nasza Mama niechaj sto lat żyje!
Życzę Ci od Boga radosnej zapłaty
i częstych bukietów od naszego taty!
Za to, że zawsze jesteś przy mym boku,
Za to, że wskazujesz drogę mi w mroku,
Za to, że dni moje tęczą malujesz,Z okazji Twego święta, Mamo
życzę Ci zdrowia, sił i codziennej radości
wraz ze słowami największej wdzięczności.
Za wszystkie dla mnie trudy i starania
składam Ci dzisiaj podziękowania.Kochana Mamo - zacznę zwyczajnie,
że z Tobą w domu jest fajnie:
i w deszczu i w słotę, w smutku, w radości,
wspierasz i uczysz życia w miłości.
Dzisiaj za wszystko chcę Ci dziękować,
skromny bukiecik kwiatów darować.Choć serduszko moje małe,
Tobie dziś oddaje całe.
byś na zawsze pamiętała
I podziękę moją znała.
Za to wszystko coś zrobiła,
Za to żeś mnie urodziła,
I że byłaś mą ostoją,
Za to żeś jest matką moją.
Ślę życzenia a nie kwiatki
Oraz miłość na Dzień Matki.Kochana Mamuniu, życzę Ci przede wszystkim zdrowia, bo to najważniejsze. Życzę Ci szczęścia, uśmiechu i dużo miłości!
Słowa Twoje zawsze koją,
dom Twój moją jest ostoją.
Twe porady sobą chłonę,
miłość składam w Twoje dłonie.
Tak przykładnie przy mnie trwasz,
dajesz wszystko mi, co masz.
Spokój w Tobie niesłychany,
serca ciepłem rozświetlany.
Twarz - natura wygładzona,
czasem wprost nie poruszona.
Słów brakuje Twej osobie
i nikt się nie równa Tobie!
A mi właśnie jest to dane,
mieć tak wyjątkową Mamę!15. 05. 2020
Temat lekcj: Rozpoznaję swoje emocje.
Emocje – silne przeżycie uczuciowe, wzruszenie, wzbudzenie, przejecie się czymś.
Każdy z nas doświadczył w różnych sytuacjach; strachu, leku, smutku, wściekłości, niepokoju czy znudzenia . Zastanówmy się – Co czuje osoba będąca w takim stanie? Jest niespokojna, pozbawiona siły, apatyczna, lękliwa, brak jej koncentracji. Jak można nazwać opisany stan?
Stres – to psychiczna lub fizjologiczna reakcja organizmu na trudną sytuację odbieraną subiektywnie jako zagrażającą.
Obejrzyjcie filmy.
Jakie uczucia przedstawiają poniższe buźki, odgadnij.
Nie ma złych uczuć – złe bywają sposoby reagowania na różne sytuacje, wynikające z braku umiejętności radzenia sobie z emocjami. Mamy prawo do przeżywania różnych emocji.
8. 05. 2020
Temat lekcji: W zdrowym ciele, zdrowy duch.
Samo tylko zdrowe żywienie to niestety za mało, aby dzieci mogły cieszyć się dobrym zdrowiem i uniknęły nadwagi czy otyłości. Sprawdź, co jeszcze znalazło się w nowej Piramidzie Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży.
Posłuchajcie.
1. Jedz regularnie 5 posiłków, pamiętaj o częstym piciu wody oraz myj zęby po jedzeniu. Najzdrowiej jest mieć posiłki w odstępach 3-4 godzinnych – ale bez przekąsek pomiędzy nimi (warto wtedy pić wodę!). Taki rytm zapewnia optymalny metabolizm, który sprzyja dobrej sprawności umysłowej i fizycznej.
2. Jedz różnorodne warzywa i owoce jak najczęściej i w jak największej ilości, najlepiej w formie surowej lub minimalnie przetworzonej. Warzywa i owoce są bogatym źródłem wielu ważnych witamin i składników mineralnych (m.in. witaminy C), a także błonnika oraz naturalnych przeciwutleniaczy (tzw. antyoksydantów), które neutralizują szkodliwe wolne rodniki.
3. Jedz produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste, do których zaliczamy m.in. mąkę i pieczywo razowe, kasze, ryż brązowy, płatki zbożowe. Produkty te są bogatym źródłem węglowodanów złożonych, zapewniających organizmowi energię, a także witamin z grupy B, błonnika i wielu istotnych składników mineralnych (m.in. żelaza i magnezu).
4. Pij co najmniej 3-4 szklanki mleka dziennie. Ale jeśli go nie lubisz, możesz je zastąpić jogurtem naturalnym, kefirem i – częściowo – serem. Produkty mleczne są najlepszym źródłem dobrze przyswajalnego wapnia, który jest niezbędny do budowy kości i zębów.
5. Jedz chude mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych oraz wybieraj tłuszcze roślinne zamiast zwierzęcych. Produkty z tej grupy są źródłem szczególnie ważnego w okresie wzrostu i rozwoju pełnowartościowego białka, a także żelaza.
6. Zrezygnuj ze słodkich napojów (np. oranżad i napojów owocowych) oraz słodyczy (zastępuj je owocami i orzechami). Jedzenie słodyczy sprzyja m.in. powstawaniu nadwagi i otyłości, ale także próchnicy zębów. A co z sokami owocowymi, które zawierają wyłącznie naturalnie występujące w nich cukry? Według najnowszych zaleceń, dzieci w wieku 4-6 lat mogą spożywać ich nie więcej niż 170 ml dziennie (około pół szklanki), a dzieci od 7 roku życia do 230 ml, czyli co najwyżej szklankę soku owocowego dziennie.
7. Nie dosalaj potraw, nie jedz słonych przekąsek i produktów typu fast-food. Nadmierne spożycie soli sprzyja rozwojowi wielu chorób przewlekłych, w tym także otyłości.
8.Bądź codziennie aktywny fizycznie (co najmniej godzinę dziennie), ograniczaj oglądanie telewizji, korzystanie z komputera i innych urządzeń elektronicznych do 2 godzin na dobę. Regularne ćwiczenia pomagają zwiększyć tkankę mięśniową i mineralizację kości, a jednocześnie zmniejszają tkankę tłuszczową. Codzienna aktywność fizyczna poprawia też sprawność umysłową oraz pomaga w uzyskaniu atrakcyjnego wyglądu.
9. Wysypiaj się, aby twój mózg mógł wypocząć. Niedobór snu powoduje nie tylko problemy z koncentracją, ale także zwiększa ryzyko otyłości. Dzieci od 6 do 12 lat powinny spać co najmniej 10 godzin na dobę.
10. Sprawdzaj regularnie wysokość i masę ciała. Te proste pomiary pozwalają na wczesne wykrycie niedowagi, nadwagi i otyłości, a także różnego rodzaju zaburzeń rozwojowych u dzieci i młodzieży.
A teraz obejrzyjcie film.
A może razem zaśpiewamy.
PAMIĘTAJ ZDROWIE JEST NAJWAŻNIEJSZE.
24. 04.2020
Temat lekcji: ŚWIĘTO NARODOWE TRZECIEGO MAJA.
Moi kochani w przyszłym tygodniu świętować będziemy 229 rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Dla nas Polaków jest to bardzo ważne święto, dlatego zapoznajcie się z najważniejszymi wydarzeniami.
Konstytucja 3 maja
Ustawa Rządowa z dnia 3 maja Nazwa potoczna Konstytucja 3 maja Data wydania 3 maja 1791 Miejsce publikacji Warszawa Rodzaj aktu konstytucja Przedmiot regulacji prawo konstytucyjne Status uchylony Utrata mocy obowiązującej z dniem 23 listopada 1793 Zaprzysiężenie Konstytucji 3 maja w Sali Senatorskiej na Zamku Królewskim w Warszawie, rysunek Jana Piotra Norblina
Uchwalenie Konstytucji 3 maja 1791 roku, obraz Kazimierza Wojniakowskiego z 1806 roku
Sala Senatorska, widok współczesny
Jan Matejko, Konstytucja 3 Maja 1791 roku, 1891
Król Stanisław August Poniatowski, jeden z autorów Konstytucji 3 maja
Ignacy Potocki, wniósł wielki wkład w redakcję ostatecznego kształtu Konstytucji 3 maja
Adam Stanisław Krasiński (biskup kamieniecki), jeden z twórców Konstytucji 3 maja
Medal wybity w 1791 z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja
Kopia Konstytucji 3 maja eksponowana w Sali Senatorskiej
Jan Suchorzewski na obrazie Jana Matejki Konstytucja 3 maja.
Konstytucja 3 maja, właśc. Ustawa Rządowa z dnia 3 maja – uchwalona 3 maja 1791 roku ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.
Konstytucja 3 maja została ustanowiona ustawą rządową przyjętą tego dnia przez Sejm Czteroletni. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi (gołocie), wprowadziła częściowe zrównanie praw osobistych mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc nadużycia pańszczyzny. Konstytucja formalnie zniosła liberum veto.
Przyjęcie monarchicznej Konstytucji 3 maja spowodowało opozycję republikanów oraz sprowokowało wrogość Imperium Rosyjskiego, które od 1768 roku było protektorem Rzeczypospolitej i gwarantem nienaruszalności jej ustroju. W wojnie w obronie konstytucji Polska, zdradzona przez swojego pruskiego sprzymierzeńca Fryderyka Wilhelma II, została pokonana przez wojska rosyjskie Katarzyny Wielkiej, wspierające konfederację targowicką – spisek części polskich magnatów przeciwnych zmianie ustroju Rzeczypospolitej. Po utracie niepodległości w 1795 roku przez 123 lata rozbiorów przypominała o walce o niepodległość. Zdaniem dwóch współautorów Ignacego Potockiego i Hugona Kołłątaja była „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”.
Konstytucja przestała w praktyce obowiązywać (straciła znaczenie) 24 lipca 1792 roku (w momencie przystąpienia króla Stanisława Augusta Poniatowskiego do konfederacji targowickiej) – czyli po nieco ponad 14 miesiącach, w ciągu których Sejm Czteroletni uchwalił szereg ustaw szczegółowych, będących rozwinięciem jej postanowień[3]. Przestała natomiast być obowiązującym aktem prawnym (została derogowana) 23 listopada 1793 roku. Sejm grodzieński uznał wtedy Sejm Czteroletni za niebyły i uchylił wszystkie ustanowione na nim akty prawne.
Mam nadzieję, że przybliżyłam wam znaczenie tego ważnego święta.
A teraz spróbujcie zaśpiewać.
17. 04. 2020
Temat lekcji: Dlaczego należy dbać o przyrodę?
Moi kochani zastanowimy się w jaki sposób postępować, żeby nie niszczyć przyrody. Musimy pamiętać, że przyroda to dobro nas wszystkich. To Ziemia na której żyjemy.
Co to jest ochrona przyrody?
Ochrona przyrody – ogół działań zmierzających do zachowania w niezmienionym lub optymalnym stanie przyrody ożywionej i nieożywionej, a także krajobrazu. Głównym jej celem zachowanie różnorodności biologicznej.
Główne formy ochrony przyrody.
Park narodowy- obszar o powierzchni 1000 hektarów, z przyrodą zachowaną w stanie niezmienionym lub mało zmienionym przez człowieka.
Rezerwat przyrody-obszar poniżej 1000 h mniejszy niż park.
Park krajobrazowy- tworzy się w miejscach atrakcyjnych przyrodniczo, kulturowo i historycznie.
Pomnik przyrody- pojedyncze elementy przyrody ożywionej i nieożywionej np. stare drzewa, głazy.
Stanowisko dokumentacyjne- obszar o niedużej powierzchni ważny pod względem naukowym lub dydaktycznym np. jaskinie.
Użytki ekologiczne- niewielkie obszary ważne dla zachowania równowagi biologicznej.
Ochrona gatunkowa- obejmuje rzadkie lub zagrożone gatunki roślin i zwierząt.
Każdy z nas korzysta codziennie z zasobów przyrody ( to wszystkie elementy przyrody, które są wykorzystywane przez człowieka). Możemy w znacznym stopniu przyczynić się do ich racjonalnego wykorzystywania. Wystarczy wprowadzić kilka zmian w naszych nawykach.
Nie wyrzucaj śmieci w nieodpowiednich miejscach.
Odłączaj od prądu sprzęty elektroniczne.
Segreguj śmieci.
Oszczędzaj wodę.
Gaś światło wychodząc z pokoju.
Na zakupy zabieraj koszyk lub siatkę.
Szanuj podręczniki i zeszyty.
Sami widzicie , że nie są to skomplikowane czynności, a tak wiele możemy zrobić dobrego.
Teraz obejrzyjcie sobie bajeczkę ekologiczną.
A teraz kilka przykładów jak postępować i jak nie postępować.
O tych dniach w ciągu roku warto pamiętać!
1-7 kwiecień – TYDZIEŃ CZSTOŚCI WÓD
1 kwiecień – 30 maj DNI LASU I ZADRZEWIEŃ
22 KWIECIEŃ – DZIEŃ ZIEMI
15 maj – ŚWIĘTO POLSKIEJ NIEZAPOMINWJKI
5 czerwiec – ŚWIATOWY DZIEŃ OCHRONY ŚRODOWISKA
1-31 październik –DNI OCHRONY PRZYRODY
10 październik – ŚWIĘTO DRZEWA
PAMIĘTAJ DBAJ O ZIEMIĘ.
3. 04. 2020
Temat lekcji: Tradycje Świąt Wielkanocnych.
Bardzo proszę zapoznajcie się z najważniejszymi tradycjami Wielkanocy.
Święta wielkanocne- to wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno. Chrześcijanie świętują zwycięstwo Jezusa nad śmiercią, przyroda budzi się do życia po zimie, zaś tradycje ludowe zarówno upamiętniają wydarzenia sprzed ponad 2000 lat, jak i podkreślają naturalne przemiany w przyrodzie - wiosna rozpoczyna nowy cykl życia.
A teraz przybliżmy sobie kolejne dni poprzedzające święta.
Niedziela Palmowa – upamiętnia wjazd Jezusa do Jerozolimy. Tradycyjnie palmy robiono z tych roślin, które rosły nad rzeką – bo płynąca w nich woda dawała roślinom zieleń i życie, te rośliny odradzały się po zimie najszybciej. Była to m.in. wierzba i trawy oraz trzciny nadrzeczne.
Uplecionymi i poświęconymi palemkami po mszy w Niedzielę Palmową lekko się okładano nawzajem, mówiąc: “Nie ja biję, palma bije, za tydzień wielki dzień, na 6 noc – Wielkanoc”. Miało to przypomnieć o zbliżających się wielkimi krokami świętach i przynieść szczęście. Palemkami klepano też zwierzęta, by były zdrowe przez cały rok. Palmy zatknięte w domu, np. za obraz, miały chronić dom przed gromami w czasie burzy, a wszystkich domowników – przed złymi mocami, chorobami i nieszczęściem.
W Wielki Czwartek chłopcy ze wsi wyganiali Wielki Post, hałasując kołatkami (dzwony kościelne milczały aż do Niedzieli Wielkanocnej). Dzieci robiły dobry uczynek i przy okazji świetnie się bawiły. Do dziś księża praktykują w ten dzień obrzęd polewania stóp dwunastu mężczyznom. To na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy Chrystusa z apostołami.
Wielki Piątek to dzień wyciszenia. W Kościele nie ma mszy świętej (to jedyny taki dzień w roku), natomiast gromadzą się tam wierni, którzy modlą się w ważnych dla siebie intencjach. W niemal każdym polskim kościele jest nocne czuwanie przy grobie Jezusa, którego pilnują strażnicy (strażacy, harcerze, żołnierze). Dawniej piątkowe modlitwy były bardziej widowiskowe. Pojawiały się procesje grzeszników odzianych w worki żałobne, którzy kładli się krzyżem na podłodze i przepraszali za swoje grzechy.
Wielka Sobota to Wigilia Wielkanocy. Podczas nabożeństwa w tym dniu święci się ogień, wodę i ciernie. Ogień symbolicznie spala to, co stare, woda daje życie. Dawniej wodą spryskiwano dom, by rok był spokojny. Podsycano ogień i wrzucano do niego leszczyny. Popiół rozrzucano w dniu pierwszej orki, co miało zapewnić szczęście i dostatek. Dziś ogień pełni inną rolę, służy do odpalenia paschału, czyli wielkiej świecy, która pali się aż do końca świąt Wielkiej Nocy. Paschał stoi tuż przy ołtarzu.
Sobota to również dzień święcenia pokarmów. Zgodnie z tradycją święconka powinna zostać przygotowana już w Wielki Piątek.
A teraz jak przygotowujemy koszyk.
Do koszyczka wkładamy:
- baranka – symbol zmartwychwstałego Chrystusa,
- jajka – symbol rodzącego się życia,
- chrzan – symbol siły,
- wędlina – symbol płodności i dostatku,
- ser – symbol zdrowia dla zwierząt hodowlanych,
- sól – symbol oczyszczenia domostwa od złego oraz istota prawdy,
- ciasto (babka) – symbol wszechstronnych umiejętności.
Wielkanoc, tak jak Boże Narodzenie, ma swoje specjały. Zgodnie z tradycją należy je przygotować właśnie w piątek. Trzeba się spieszyć, ponieważ po sobotnim święceniu nie powinno się już nic sprzątać ani przygotowywać. To czas, kiedy należy duchowo przygotować się na zmartwychwstanie Jezusa.Naturalnie barwiono jeden z ważniejszych symboli świąt Wielkiej Nocy – jajka. Ten symbol rodzącego się życia odnosi się także do Jezusa, który pokonał śmierć. Dawniej wierzono, że pisanki mają magiczną moc, np. mogą uzdrawiać chorych. Nigdy ich nie lekceważono. Dziś o ich mocy przypominamy sobie właśnie podczas Wielkanocy – to przecież jajka są pierwszą potrawą spożywaną w Niedzielę Wielkanocną. Składamy sobie życzenia i dzielimy jajkiem.Tradycyjne świąteczne potrawy to:
- żurek – czyli barszcz biały,
- kiełbasa – zwykle biała, na ciepło,
- szynka wędzona w jałowcowym dymie,
- ćwikła z chrzanem,
- pieczone mięso,
- własnoręcznie wykonana babka,
- mazurek z artystycznymi dekoracjami,
- pascha,
- kołacz,
- sernik (kiedyś zwany przekładańcem).
Według tradycji stół świąteczny powinien być przykryty białym obrusem i udekorowany liśćmi bukszpanu. Na środku stołu stawiamy baranka, np. na łączce z rzeżuchy. Rzeżucha to symbol sił witalnych i rodzącego się życia. W Niedzielę Wielkanocną świętujemy! Wstajemy bardzo wcześnie, by pójść na mszę zwaną rezurekcyjną. Niedziela to najważniejsze święto chrześcijańskie, nazywane dawniej Paschą. Następnie zasiadamy do świątecznego rodzinnego śniadania. Wielkanocna Niedziela to czas przeznaczony na rodzinne biesiadowanie. Dzieci bawią się w poszukiwanie prezentów podrzuconych przez zajączka
Wielkanocny Poniedziałek (lany poniedziałek, śmigus-dyngus) to czas radości, zabawy, psikusów, na które wszyscy czekali przez cały okres postu. W tym dniu polewamy się wodą. Dawniej śmigus i dyngus były osobnymi zwyczajami – śmigus oznaczał tradycyjne smaganie, czyli uderzanie wierzbowymi gałązkami lub polewanie wodą. Wszystko w formie zabawy – chłopcy smagali dziewczęta po gołych łydkach. Dyngus to inaczej wykup. Chłopcy chodzi od domu do domu i w zamian za życzenia i śpiew domagali się wykupu w postaci pisanek, słodyczy, pieniędzy. Z czasem połączono te zwyczaje i dziś tylko polewamy się wodą. Dawniej chodzono po wsi z kogutem – symbolem sił witalnych i urodzaju. Kogutek był mile widzianym gościem w każdym gospodarstwie. Z czasem żywe zwierzęta zastąpiły te gliniane, drewniane. W Wielkanocny Poniedziałek święci się pola. Gospodarze wyruszają w procesji na pola. Święcą je palmami nasączonym wodą. Z tych pal robią krzyżyki i wbijają w ziemię, aby zapewnić sobie dostatek. To okazja do spotkań towarzyskich i rozmów, cieszenia się
Moi kochani myślę, że te informacje pomogą Wam w głębszym i bardziej świadomym przeżywaniu Wielkanocy!!!
Życzę Wam, niech zajączek szczodry będzie i z jajeczkiem
do Was przybędzie, niech święconka smaczna będzie,
a w Dyngusa woda wszędzie
27.03.2020
Temat: Wyrażanie złości
• Gdzie w naszym ciele mieszka złość? Co się dzieje z ciałem człowieka kiedy
przeżywa uczucie złości?
Każdy doświadcza różnych objawów złości w organizmie; kogoś może boleć głowa,
komuś pocą się ręce, robi się czerwony, komuś innemu chce się płakać.
Doświadczanie takich objawów jest najzupełniej naturalne.
Ćwiczenie: wypisz najwięcej objawów złości (np. jakie występują u Ciebie).
• Jak się zachowujemy, gdy przeżywamy uczucie złości?
(np. nie wiemy co robimy, przestajemy logicznie myśleć, tracimy kontrolę nad sobą,
krzyczymy, uciekamy, bijemy się ...)
• Sposoby radzenia sobie ze złością.
Fizjologiczne metody, które pomagają łagodzić objawy złości w organizmie:
- oddychanie (koncentracja na głębokim, wolnym oddechu);
- liczenie od 10 do 1;
- rozluźnienie mięśni.
Opanowanie złości polega na uświadomieniu sobie swoich emocji, niedopuszczanie do niewłaściwej reakcji i zastąpieniu jej pozytywnym zachowaniem.
• Formularz „MOJA ZŁOŚĆ”.
MOJA ZŁOŚĆ (zastanów się jak to jest u Ciebie?)
Złoszczę się, kiedy ........................................
Kiedy się bardzo gniewam, wtedy ........................................
........................................
Jestem zły na mojego brata (siostrę), gdy on (ona) .......................................
........................................
W ostatnim tygodniu złościłem się ............................... razy.
Dzisiaj złościłem się ........................................ razy.
Kiedy się złoszczę, moje ciało jakby ........................................
........................................
Wtedy najchętniej bym (proszę podkreślić odpowiednie wyrazy): krzyczał – uciekał – przeklinał – gryzł – bił – kopał – drapał – popychał
Zamiast tego zachowuję się następująco:........................................
Ciągle złoszczę się na ........................................
Szczególnie złoszczą mnie osoby, które ........................................
Kiedy chcę kogoś trochę zezłościć, to ........................................
Najwięcej złoszczę (kogo?) ........................................