Zdjęcia: Szymon Błaż i p. Andrzej Józefczyk
Zdjęcia: Szymon Błaż i p. Andrzej Józefczyk
Zapraszamy na gminne uroczystości obchodów 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości, które odbędą się w Haczowie dnia 11 listopada 2017r. (sobota)
Program uroczystości:
- godz. 9.00 – Msza św. w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Haczowie
- Złożenie kwiatów:
- Uroczysta Akademia w Gminnym Ośrodku Kultury i Wypoczynku w Haczowie w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Jabłonicy Polskiej
Wójt Gminy Haczów
Parafia Rzymskokatolicka w Haczowie
Gminny Ośrodek Kultury i Wypoczynku w Haczowie
Szkoła Podstawowa w Jabłonicy Polskiej
Początek listopada był dla siódmoklasistów bardzo emocjonujący. Wiązało się to m.in.
z udziałem uczniów w konkursie czytelniczym polegającym na opracowaniu głosowym wybranego fr. dramatu „Dziady” cz. II A. Mickiewicza i zaprezentowaniu go na forum klasy. Pozornie proste zadanie okazało się dość wymagające, szczególnie dla ambitnych uczniów, którzy chcieli powalczyć o tytuł Mistrza Głośnego Czytania. Płynność czytania, dykcja, odpowiednia intonacja i modulacja głosu, ogólny wyraz artystyczny i zaciekawienie odbiorcy były głównymi kryteriami branymi pod uwagę przy ocenie uczestników.
Dodatkowym walorem przedsięwzięcia było to, że uczestnicy oceniali wystąpienia swoich rywali wg wcześniej określonych kryteriów. Pozwoliło to w bardzo obiektywny sposób wyłonić najlepszych:
Mistrza Głośnego Czytania: Kamila Michalskiego
I Wicemistrza Głośnego Czytania: Dominika Krauza
II Wicemistrza Głośnego Czytania: Milenę Kuźnar
Dodatkowo wyróżniono Aleksandrę Sieniawską, a pozostałym uczestnikom (Bartoszowi Ficowi, Aleksandrze Włodarz, Karolowi Prachowi, Kacprowi Hawrotowi) przyznano dyplomy za udział.
Organizator: Małgorzata Knurek
Dnia 20 października 2017 roku w Szkole Podstawowej w Jabłonicy Polskiej odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie na ucznia klasy pierwszej.
Pierwszoklasiści przygotowali program artystyczny, w którym udowodnili, że potrafią pięknie śpiewać, recytować wiersze i rozwiązywać zagadki szkolne.
Uczniowie pokazali, że aby być dobrym uczniem, potrzebna jest mądrość, ale także uśmiech i pogoda ducha zdając „Test cytrynowego eliksiru”.
Wszyscy spisali się na medal, zdając egzamin na ucznia. Po ceremonii ślubowania każde dziecko zostało przyjęte przez Pana Dyrektora Grzegorza Terleckiego do grona uczniów Szkoły Podstawowej w Jabłonicy Polskiej. Na koniec uczniowie dostali pamiątkowe dyplomy i książki ufundowane przez rodziców.
Opiekunem uroczystości była wychowawczyni klasy pierwszej Pani Marta Liput.
Gratulujemy Pierwszakom i życzymy samych sukcesów.
Marta Liput
Zdjęcia: https://spjablonicapolska.edupage.org/album/?#gallery/302
W poniedziałek 16 października mogliśmy oglądać akademię szkolną z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W tym roku miała ona formę „Wiadomości Szkolnych” pełnych żartobliwych tekstów i piosenek. Uczniowie klasy II gimnazjum i klasy siódmej przedstawili też pokaz mody specjalnie dla naszych nauczycielek. Nie obyło się też bez tańca wykonanego przez uczennice klasy V. Na zakończenie uczniowie złożyli serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły i obdarowali zgromadzonych pedagogów własnoręcznie przygotowanymi upominkami.
Akademię przygotowały p. Monika Szubrycht, p. Małgorzata Śnieżek oraz p. Aneta Pojnar
Zdjęcia: https://spjablonicapolska.edupage.org/album/?#gallery/301
Jak co roku świętujemy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych. Tym razem uczniowie mieli okazję ćwiczyć swoje umiejętności z języka angielskiego w ramach projektu edukacyjnego etwinning "European Language Day postcards exchange", którego celem było nawiązanie współpracy z innymi szkołami w Europie. Szkoły partnerskie pracujące w ramach projektu to Szkoła Podstawowa w Jabłonicy Polskiej, Collège les trois Moulins z Francji, Scoala Gimnaziala Gramesti z Rumunii, Colegiul Tehnic "Ion Borcea" Buhusi z Rumunii, Collège François Viète z Francji, Osnovna škola "Gustav Krklec" Maruševec z Chorwacji, OŠ KOMEN ze Słowenii.
W projekcie uczestniczyli uczniowie klasy IV, V i VII, którzy przygotowali pocztówki pokazujące zabytki naszej gminy, powiatu brzozowskiego i widoki z Bieszczad oraz wykonali własnoręcznie robione pocztówki z symbolami naszej ojczyzny. Następnym krokiem było tworzenie krótkich tekstów w języku angielskim prezentujących naszą szkołę i nasze zainteresowania. W odpowiedzi otrzymaliśmy mnóstwo oryginalnych pocztówek w języku angielskim, francuskim i innych pokazujących i opisujących ciekawe miejsca w Europie. Dzięki temu dowiedzieliśmy się o życiu naszych kolegów z Europy a język angielski stał się narzędziem i środkiem komunikacji. W trakcie projektu ćwiczyliśmy współpracę w grupie i odpowiedzialność za swoje działania. Większość uczniów wyraziła chęć uczestnictwa w podobnych projektach w przyszłości.
Dziękujemy koordynatorom projektu, którymi byli Tatiana Rouseau z Francji, Monika Szubrycht z Polski, Ionica-Simona Abordiencei z Rumunii, Cristina Budeanu z Rumunii, Moica Pipan ze Słowenii, Sandra Štrlek z Chorwacji, Murielle Sire z Francji.
Więcej zdjęć i informacji ze wszystkich szkół współpracujących w projekcie można zobaczyć na stronie https://twinspace.etwinning.net/44816/materials/images
Monika Szubrycht
Dnia 6.10.2017r uczniowie Szkoły Podstawowej w Jabłonicy Polskiej brali udział w Dniu Nauki zorganizowanym przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Krośnie. Po uroczystym zainaugurowaniu spotkania w auli uczestniczyli oni w różnorodnych warsztatach.
Największym zainteresowaniem cieszyło się poszukiwanie złota metodą płukania piasku oraz doświadczenia fizyczne i chemiczne, podczas których uczniowie samodzielnie mogli "dotkąć " nauki. Wyjazd dostarczył wielu uczniom niesamowitych wrażeń i być może przyczynił się do odkrycia nowych pasji.
Opiekunowie: G. Rachwał, A. Pojnar, A. Górecka, D. Sabat
Zdjęcia z wyjazdu znajdują się w Albumie fotograficznym http://spjablonicapolska.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=300
„Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!
Dnia 29 września 2017r. w naszej szkole odbyła się akcja zainspirowana VII Międzynarodowym Dniem Tabliczki Mnożenia. Celem było przypomnienie tabliczki mnożenia w przyjemny sposób - łącząc konkurencje sportowe ze znajomością tabliczki mnożenia („Piłkarz matematyk”). Akcja była okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach, natomiast dorośli mogli dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przykłądów mnożenia.
„Tabliczkowa wiedza” sprawdzana była w poprzez krótkie egzaminy z tabliczki mnożenia. Egzaminatorami byli właśnie młodsi uczniowie. Tworząc specjalne komisje zaopatrzeni w losy przepytywali starszych kolegów oraz dorosłych: rodziców, nauczycieli, napotkanych przechodniów.
Dorot Sabat
nauczyciel matematyki
Zdjęcia z akcji znajdują się w Albumie fotograficznym
Celem Europejskiego Dnia Języków Obcych jest zwrócenie uwagi uczniów na znaczenie nauki języków obcych we współczesnej Europie oraz propagowanie kultury różnych krajów europejskich. W tym roku nasza szkoła zorganizowała lekcję online we współpracy z Rumuńskim Instytutem Kultury. Lektorem, który prowadził zajęcia był Józef Palankiewicz. Zapoznał on uczniów z kl. VI z geografią, elementami kultury i ciekawostkami dotyczącymi Rumunii oraz podstawowymi zwrotami w języku rumuńskim. Dzień ten stworzył sposobność dostarczenia młodzieży szkolnej sporej dawki wiedzy oraz przygotowania zadań, które pozwalają dobrze się bawić. Charakter imprezy sprawił, że uczniowie chętnie w niej uczestniczyli.
Monika Szubrycht
Nowy rok szkolny przyniósł uczniom najstarszych klas ciekawe wyzwania związane z wpisaną już w tradycję naszej szkoły ogólnopolską akcją Narodowe Czytanie. Tak jak co roku wybieraliśmy Klasowych Mistrzów i Wicemistrzów Dykcji, a dodatkowo chętni uczniowie podjęli wyzwanie ortograficzne oraz popisali się znajomością życia i twórczości S. Wyspiańskiego.
Na najwyższe uznanie zasłużyli zdobywcy tytułów Mistrz Dykcji: Milena Kuźnar (kl. VII), Ewelina Cwynar i Patrycja Michalska (kl. II g), Dominik Wojtowicz i Kacper Lisowski (kl. III g). Najlepszymi znawcami życia i twórczości S. Wyspiańskiego okazali się Karina Czubska, Ewelina Cwynar i Miłosz Folcik (kl. II g) oraz Szczepan Tomkowicz i Karolina Leśniak (kl. III g). Niekwestionowanym Mistrzem Ortografii została Karolina Leśniak (kl. III g), a Wicemistrzami Ortografii – Karina Czubska i Patrycja Michalska (kl. II g).
Okolicznościowa wystawa na korytarzu szkolnym, na której wykorzystano m.in. materiały udostępnione przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Haczowie (reprodukcje dzieł malarskich nawiązujących do treści dramatu), przybliżyła zainteresowanym tematykę tradycji ludowych, która inspirowała nie tylko S. Wyspiańskiego, ale i W. Tetmajera.
Prezentacjom fragmentów dramatu towarzyszyła muzyka Kapeli Haczowskiej, której nagrania udostępnił GOKiW w Haczowie. Niektórzy uczniowie dzięki temu po raz pierwszy zetknęli się z tradycyjnymi melodiami i przyśpiewkamiludowymi z najbliższej okolicy.
Wrażeniom artystycznym towarzyszyły też nieco przyziemne – kulinarne. Wszyscy „weselnicy” skorzystali z poczęstunku przygotowanego przez szkolnego koordynatora akcji.
Duże zainteresowanie uczniów (17 uczestników), którzy odpowiedzieli na zaproszenie polonisty - M. Knurek - napawa optymizmem, ponieważ dowodzi,że klasyka literatury jest dla współczesnego młodego czytelnika atrakcyjna i ma ponadczasowe walory.
Szkolny koordynator Narodowego Czytania – M. Knurek
Zdjęcia: https://zsjablonicapolska.edupage.org/album/?#gallery/298
Mam zaszczyt zaprosić ambitnych siódmoklasistów oraz gimnazjalistów do wzięcia udziału w szkolnej akcji „Narodowe Czytanie 2017”, którą zaplanowano na 11. września 2017 r. (poniedziałek).
Tym razem poczujemy się jak prawdziwi weselnicy spod krakowskich Bronowic. Poznamy sylwetkę jednego z uczestników wesela – Stanisława Wyspiańskiego, zgłębimy wiedzę o genezie „Wesela”, a przede wszystkim poczytamy fragmenty dramatu młodopolskiego artysty.
W RAMACH AKCJI PRZEWIDZIANO:
O szczegółach konkursów uczniowie zostaną poinformowani na pierwszych zajęciach z j. polskiego, a już dziś zachęcam do lektury „Wesela” S. Wyspiańskiego.
Szkolny Organizator akcji „Narodowe Czytanie 2017”
Małgorzata Knurek
W tym roku szkolnym powrót do szkoły, zgodnie z rozporządzeniem MEN, nastąpi 4 września. Rozpoczniemy go od udziału we Mszy św. o godz. 9.00 w Kościele Parafialnym w Jabłonicy Polskiej.
WSZYSTKIM DZIECIOM I RODZICOM, ŻYCZYMY UDANEGO WYPOCZYNKU I SAMYCH SŁONECZNYCH DNI. DZIĘKUJEMY ZA WSPÓLNIE SPĘDZONY ROK I DO ZOBACZENIA WE WRZEŚNIU!
Dyrektor i Grono Pedagogiczne
Zdjęcia z uroczystości zakończenia roku szkolnego znajdują się w Albumie fotograficznym http://zsjablonicapolska.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=297
Zdjęcia B. Szafran: https://zsjablonicapolska.edupage.org/album/?#gallery/296
Dnia 4 czerwca w Wieliczce został rozstrzygnięty 40. Centralny Finał OTWP Młodzież Zapobiega Pożarom. Województwo podkarpackie reprezentował uczeń klasy III gimnazjum z ZS w Jabłonicy Polskiej, Kamil Krauz. Finał składał się części pisemnej, zadań praktycznych oraz etapu ustnego.
W I etapie Kamil zajął III miejsce, w II-pierwsze, natomiast w części ustnej zdobył 5 punktów na 6 możliwych. W końcowej klasyfikacji uzyskał 11 punktów (część ustana i praktyczna) co dało mu 4 punkty przewagi, a tym samym tytuł Mistrza. Dodatkowymi atrakcjami konkursu było: zwiedzanie Wieliczki, Kopalni Soli oraz piknik. Ponadto uczestnicy finału spotkali się z Prezesem Związku Głównego OSP RP- Waldemarem Pawlakiem.
Dnia 14 czerwca 2017 r. w Zespole Szkół w Jabłonicy Polskiej odbył się szkolny konkurs pt.: „Das bin ich”, który obejmował wybrane zagadnienia z programu nauczania języka niemieckiego dla klas gimnazjalnych. W konkursie wzięło udział 7 osób z klas I -III gimnazjum. Wyniki przedstawiały się następująco: I miejsce – Kamil Krauz – klasa III gimnazjum II miejsce – Julia Józefczyk – klasa III gimnazjum III miejsce – Wiktoria Krzysik – klasa III gimnazjum Najlepsi uczestnicy otrzymali dyplomy oraz pamiątkowe upominki. Konkurs został zorganizowany przez Panią Małgorzatę Śnieżek – nauczyciela języka niemieckiego w naszej szkole. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Małgorzata Śnieżek
Dnia 12 czerwca 2017r. uczniowie Zespołu Szkół w Jabłonicy Polskiej otrzymali wyróżnienia i dyplomy za udział w Ogólnopolskim Konkursie Logicznego Myślenia, który odbył się w marcu tego roku. Konkurs ten zrzesza tysiące uczestników z całego kraju, którzy mają okazję zmierzyć się z testem wielokrotnego wyboru zawierającym mnóstwo zadań logicznych, zagadek z nietypowym zastosowaniem wiedzy matematycznej w problemowych pytaniach i łamigłówkach. Wśród najlepszych uczestników znaleźli się:
Kamil Krauz – 13 miejsce w kraju – dyplom Eksperta Logicznego Myślenia
Adrian Cwynar – 14 miejsce w kraju – dyplom Eksperta Logicznego Myślenia
Szymon Kwolek – 16 miejsce
Kornelia Zywar – 20 miejsce
Oliwia Dołęgowska, Szczepan Tomkowicz – 22 miejsca
Maciej Najbar, Bartłomiej Hawrot – 24 miejsca
Pozostali uczestnicy zajęli od 25 do 43 miejsca: Paulina Leśniak, Marcelina Dołęgowska, Karolina Kwiatkowska, Dominik Kwiatkowski, Karolina Krawczyk, Kacper Adamczyk, Marzena Komarnicka, Anna Gurgacz, Filip Jurkiewicz, Karolina Leśniak, Malwina Prajsnar.
Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy!
Iwona Boczar i Dorota Sabat
29 maja we Wzdowie odbył się Gminny Konkurs Matematyczny dla klas II-III „Znawcy Matematyki”. Naszą szkołę w tym konkursie reprezentowali: Julia Tesznar z klasy II i Dawid Gaworecki z klasy III. Julka i Dawid uzyskali II miejsce. Młodzi matematycy dostrzegają i umiejętnie stosują zasady i prawidłowości matematyczne, wykazują się umiejętnością logicznego myślenia i wyobraźnią przy rozwiązywaniu problemów matematycznych.
W nagrodę otrzymali dyplomy i książki.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów
Marta Liput
Dnia 31 maja uczniowie klas IV- VI ZS w Jabłonicy Polskiej wraz z opiekunami: P. A. Górecką, M. Matusz, M. Szubrycht i B. Komarnicką, wybrali się na wycieczkę do Inwałdu. Najpierw swoje kroki skierowali na liczne karuzele i zjeżdżalnie. Byli w kinie 5D oraz odwiedzili m.in. Egipt Horror Show. Później wraz z przewodnikiem zachwycali się Parkiem Miniatur, którego główną atrakcją był Stadion Narodowy w skali 1:50. Następnie udali się do Warowni. Przywitał ich tam smok, który nie tylko zionął ogniem , ale również śpiewał. W średniowiecznej osadzie uczniowie mogli strzelając z łuku sprawdzić celność swojego oka i sprawność dłoni. Uczestniczyli także w warsztatach w średniowiecznym skryptorium. Spotkali garncarza, niewiasty tkające materiały na krosnach, kowala oraz szewca. Byli w komnacie damy i sali tortur. Jednak największą atrakcją okazała się Laser Arena, czyli gra laserowa w podziemiach Warowni w średniowiecznym klimacie.
Zdjęcia znajduja się w Albumie fotograficznym http://zsjablonicapolska.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=294
Powered by aSc EduPage