26 października najstarsi uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami (P. G. Rachwał i P. B. Szafran) wybrali się do krośnieńskiego kina „Sokół” na projekcję filmu „Smoleńsk” w reż. A. Krauze, a później do RCKP, gdzie obejrzeli klasyczną adaptację powieści S. Żeromskiego „Syzyfowe prace”.
Celami wyjazdu było: kształtowanie świadomości historycznej uczniów poprzez dzieło filmowe (tragedia z 10 kwietnia 2010 r.) i teatralne (czasy zaboru rosyjskiego); rozwijanie postaw moralnych młodych widzów tj. postawy patriotycznej, odwagi cywilnej, szacunku dla kultury narodowej, poszanowania cudzego zdania czy godności oraz propagowanie zasad kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych i świadomego odbioru dzieł filmowych i teatralnych.
Według opinii gimnazjalistów film był ciekawie zrealizowany, choć wątek dziennikarki prowadzącej śledztwo, przeplatający się z faktami o katastrofie, wprowadził nieco chaosu.
Spektakl z kolei okazał się być trudny w odbiorze dla uczniów kl. I i II G, ponieważ jeszcze nie czytali i nie omawiali lektury Żeromskiego, a propozycja adaptacyjna Teatru Współczesnego w Krakowie polegała na wyeksponowaniu tylko głównych wątków powieści prezentowanych przez grupę aktorów wcielających się w bohaterów książki. Trzecioklasistom z kolei taka interpretacja przypadła do gustu. Ujęła ich gra aktorów, humorystyczne dialogi, prezentacja sylwetek klerykowskich gimnazjalistów i ich nauczycieli oraz autorskie aranżacje piosenek.
Warto poznawać historię z różnych źródeł, nie tylko pisanych, ponieważ to, co wydarzyło się kiedyś, ma wpływ na teraźniejszość i przyszłość.
Organizator wyjazdu:
Małgorzata Knurek