Świetlica
Zapraszam uczniów Szkoły Podstawowej w Jabłonicy Polskiej do polubienia mojej grupy świetlicowej. Tutaj miło spędzicie czas wolny. Zapraszam w każdy piątek.
1. PTASIE POWROTY - 27 marca 2020
Widzieliście pierwsze ptaki, które wróciły do nas po zimie?
Jeżeli jesteście ciekawi, jak wyglądają ptasie gniazda, polecam stronę:
http://www.tyrawa.pl/?c=mdTresc-cmPokaz-105
Czy bociany zajęły już gniazda, czy są one nadal puste?
Poznaj życie bociana oglądając ten piękny film przyrodniczy:
Zachęcam was również do wykonania własnej pracy plastycznej: W krainie bocianów.
2. ŚWIĘTA TUŻ,TUŻ... - 03 KWIETNIA 2020
Czy wiecie skad wziął się zwyczaj robienia pisanek? Zapoznaj się z ich historią w poniższym linku:
Proponuję wam zrobienie pięknej pisanki. Poproś o pomoc mamę. Pooglądaj filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=zf3inOAQKH8
3. ZAKŁADAMY OGRÓDEK "KIEŁKI" - 17 KWIETNIA 2020
Kiełki - skarbnica substancji odżywczych i smaku
W ostatnich latach w naszym kraju zapanowała „moda” na zdrowe odżywianie i pozostaje mieć tylko nadzieję, że nigdy już nie przeminie. Dla kondycji naszego organizmu, stale narażonego na wchłanianie sporej ilości toksyn zarówno z otoczenia (np. smog, spaliny samochodowe) jak i z pożywienia (np. chemiczne konserwanty), taki trend to bardzo dobra wiadomość.
Kiełki są znakomitym dodatkiem do rozmaitych sałatek, surówek, twarożków lub kanapek (surowa postać jest najzdrowsza), choć bywają też wykorzystywane do potraw smażonych np. dań kuchni chińskiej (kiełki fasoli mung). Można je wprawdzie kupić gotowe, zapakowane na specjalnych tackach, ale znacznie bardziej wartościowe będą te, wyhodowane samodzielnie. Ich uzyskanie nie jest trudne, ale wymaga nieco czasu i odrobiny wiedzy.
Wybór nasion do uprawy kiełków
Przede wszystkim zacznijmy od wyboru nasion do przygotowania kiełków. Nie możemy ich kupić w markecie ogrodniczym bądź innym sklepie z nasionami, gdyż przeznaczone do siewu, często zawierają chemikalia np. w postaci zapraw nasiennych przeciw chorobom lub szkodnikom. Nie są też tak starannie selekcjonowane, jak te przeznaczone do spożycia.
Szukajmy więc specjalnych nasion z upraw ekologicznych, przygotowanych właśnie pod kątem kiełkowania. Najłatwiej znaleźć je w sklepach ze zdrową żywnością, choć od niedawna spotyka się je również w centrach ogrodniczych. Niektóre nasiona kupowane w sklepie spożywczym także można spróbować kiełkować (np. słonecznik bądź soja), pod warunkiem, że nie były poddane żadnej obróbce (np. prażone bądź obtaczane posypkami cukierniczymi). Nie zawsze jednak taka próba daje spodziewane rezultaty.
Tutaj znajdziesz film, który zapozna Cię z najprostszą formą uprawy kiełków. Powodzenia!
4.WKRÓTCE ŚWIĘTO FLAGI - 24 kwietnia 2020
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej[edytuj] Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004, obchodzone między świętami 1 maja (zwanym Świętem Pracy) i 3 maja (Świętem Narodowym 3 Maja). Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
Poniżej znajdziesz instrukcję, w jaki sposób wykonać mała flagę, która w tym dniu stanowić będzie ważny element służący jej eksponowaniu.
5. POLSKIE SYMBOLE NARODOWE - 24 KWIETNIA 2020
W czasie ostatniego spotkania mówiliśmy o naszej fladze narodowej. Oprócz flagi istnieją jeszcze inne symbole narodowe. Wśród nich wymienić należy nasz polski hymn narodowy. Przypominam słowa hymnu. Pamiętaj, kto jest autorem tekstu.
MAZUREK DĄBROWSKIEGO
słowa: Józef Wybicki
muzyka: autor nieznany
Jeszcze Polska nie zginęła,
Kiedy my żyjemy.
Co nam obca przemoc wzięła,
Szablą odbierzemy
Marsz, marsz, Dąbrowski,
Z ziemi włoskiej do Polski,
Za twoim przewodem
Złączym się z narodem.
Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę,
Będziem Polakami,
Dał nam przykład Bonaparte,
Jak zwyciężać mamy.
Marsz, marsz, Dąbrowski...
Jak Czarniecki do Poznania
Po szwedzkim zaborze,
Dla ojczyzny ratowania
Wrócim się przez morze.
Marsz, marsz, Dąbrowski...
Już tam ojciec do swej Basi
Mówi zapłakany-
Słuchaj jeno, pono nasi
Biją w tarabany.
Marsz, marsz, Dąbrowski...A teraz zaśpiewaj:
Na następnych zajęciach przybliżę Wam inne symbole narodowe. A może sam znajdziesz informacje na ten temat?
6. GODŁO NARODOWE - 8 MAJA 2020
Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu.
Symbol ten związany jest z piękną legendą o Orle Białym. Posłuchaj i pooglądaj:
A teraz spróbuj wykonać samodzielnie orła z białego talerzyka papierowego. Instrukcję wykonania znajdziesz na filmie.
7. 15 MAJA 2020
Co wiesz o oszczędzaniu wody?
Poniższy schemat przybliży Ci 10 sposobów na oszczędzanie wody:
Co jeszcze można zrobić, aby zaoszczędzić wodę?
Dwóch tytułowych bohaterów, Kaktus i Mały, rozwiązuje codzienne problemy z dziedziny ekologii i ochrony środowiska.
Obejrzyj:
8. 22 maja 2020
Co skrywają głębiny mórz i oceanów?
Ryby – tradycyjna nazwa zmiennocieplnych, pierwotnie wodnych kręgowców, oddychających skrzelami i poruszających się za pomocą płetw. Obejmuje bezżuchwowce krągłouste (Cyclostomata) oraz mające szczęki ryby właściwe (Pisces).
Stanowią najliczniejszą i najbardziej zróżnicowaną grupę współcześnie żyjących kręgowców (ponad połowę). Różnią się od siebie pod względem budowy zewnętrznej i wewnętrznej, ubarwienia oraz przystosowania do warunków środowiska. Ponad 32 tysiące współcześnie żyjących gatunków opisano naukowo, a co roku naukowcy opisują 100–150 nowych gatunków morskich i nieco więcej słodkowodnych. Szacuje się, że nie odkryto jeszcze co najmniej 5000 gatunków, głównie ryb głębinowych ze strefy klimatu tropikalnego. W Polsce występuje około 120 gatunków.
Zaproponuję Ci samodzielne wykonanie kolorowej ryby. Na filmie znajdziesz instrukcję wykonania.
9. 29 maja 2020
1. Już w poniedziałek Twoje święto - DZIEŃ DZIECKA. Skąd wzięło się to święto?
W Polsce i innych byłych państwach socjalistycznych Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest od 1950 w dniu 1 czerwca. Po raz pierwszy zorganizowano go w związku z akcją zbierania podpisów pod Apelem sztokholmskim. Od 1952 stało się świętem stałym. Jego inicjatorem jest organizacja zwana International Union for Protection of Childhood, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. Od 1994 tego dnia w Warszawie obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży.
Z okazji Dnia Dziecka w szkołach często obchodzony jest dzień sportu; np. poprzez organizowanie rozgrywek międzyklasowych.
Przed II wojną światową z inicjatywy Polskiego Komitetu Opieki nad Dzieckiem od 1929 roku w dniu 22 września obchodzono Święto Dziecka. Tego dnia po mszach w kościołach dzieci udawały się do szkół na uroczyste akademie, a następnie na przygotowane wycieczki i zabawy, w czasie których rozdawano słodycze, zakupione ze środków pozyskanych ze zbiórek publicznych.
2. Zobacz jak obchodzi się Dzień Dziecka w innych krajach:
3. I na koniec piosenka:
10. 05 maja 2020r.
Z książki płynie odwaga, książka w życiu pomaga.... Słowa te są jak najbardziej prawdziwe. W poniższym filmiku dowiesz się jak powstawały pierwsze książki.
Znasz już historię pierwszych książek. Teraz dowiesz się jakie książki warto czytać. W poniższym linku znajdzieszzłotą listę książek proponowanych przez Fundację ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom
https://calapolskaczytadzieciom.pl/polecamy/zlota-lista/
Wybierz coś dla siebie - wypożycz w bibliotece, kup w księgarni lub zamów w księgarni internetowej.Można również przeczytać książkę cyfrową.
E-book (także: eBook, książka elektroniczna, publikacja elektroniczna, e-książka) – publikacja książkowa, zapisana w formie elektronicznej, składająca się z tekstu, zdjęć lub obu, odczytywana za pomocą odpowiedniego oprogramowania, na ekranach komputerów lub innych urządzeń elektronicznych.
E-book czasami określany jako „elektroniczna wersja książki drukowanej”, jednak niektóre e-książki istnieją bez drukowanego odpowiednika. Publikacja elektroniczna jest niekiedy ujmowana szerzej, gdyż obejmuje materiały elektroniczne niebędące książkami, jak choćby systemy pomocy. E-książki można czytać na dedykowanych urządzeniach, czyli czytnikach, ale także na dowolnym urządzeniu komputerowym z kontrolowanym ekranem, w tym desktopach, laptopach, tabletach, palmptopach i smartfonach.
Głównymi powodami dla osób kupujących e-książki są prawdopodobnie niższe ceny, większy komfort (ponieważ można je kupować w domu lub w podróży za pomocą urządzeń mobilnych), łatwa archiwizacja, dostęp do dużej ilości książek oraz większy wybór tytułów. Książki elektroniczne również posiadają okładkę, spis treści, ilustracje czy inne elementy zawarte w oryginalnej wersji. E-book umożliwia zmianę wielkości i rodzaj czcionki, tła i formatowanie tekstu. W zależności od czytnika, którym dysponujemy, w tekście można również wyszukiwać strony i pojedyncze słowa, dodawać zakładki i wpisywać notatki do tekstu.
11. 19 maja 2020r.
BEZPIECZNIE NA WAKACJACH!!!!!
Wakacje to czas szczególnie ulubiony przez zmęczonych i"głodnych" odpoczynku uczniów. Ale pamiętać musimy o tym, by spędzić ten czas nie tylko przyjemnie ale i bezpiecznie. O czym należy pamiętać w czasie wakacji?
Poniższa prezentacja przybliży Ci zasady, których należy przestrzegać w czasie wakacji.
I jeszcze na koniec krótki filmik, który jest zbiorem wszystkich wakacyjnych porad.
Wszystkim życzę BEZPIECZNYCH WAKACJI !!!!!!