• Mikołajkowe Debiuty - finał

          • 7 grudnia odbył się finał XXVII Konkursu Piosenki Polskiej „Mikołajkowe Debiuty”. Naszą szkołę reprezentowała Lilianna Prajzner - uczennica I klasy. Pięknie zaśpiewała piosenkę "Motylem byłam".

            Serdecznie gratulujemy pięknego występu i życzymy dalszych sukcesów!

          • Pomagamy potrzebującym - Kiermasz charytatywny oraz akcja Szlachetna paczka

          • Dnia 29 listopada po raz kolejny Szkolne Koło Wolontariatu w naszej szkole włączyło się w ogólnopolską akcję ,,Szlachetna Paczka’’. Naszymi podopiecznymi są pani Agata z dziećmi na rzecz której zorganizowaliśmy kiermasz słodkości. Chętni uczniowie klasy Vll oraz Vlll zaangażowały się w przygotowywanie pysznych łakoci. Opiekunkami akcji były p. Monika Pelczar i p. Małgorzata Śnieżek. Zebrana kwota 370 zł. została przekazana na zakup najpotrzebniejszych rzeczy dla naszej podopiecznej: kompletu pościeli, kołdry, poduszek, maszynki do strzyżenia włosów oraz wielu produktów spożywczych. To pozwoli rodzinie z pewnością przeżyć magiczne święta. Córka podopiecznej dzięki zbiórce może rozwijać swoje pasje. 7 grudnia wolontariusze z kl. VIII przygotowali świąteczne paczki w ramach ogólnopolskiej akcji Szlachetna Paczka, które zostały przekazane w czasie „Weekendu Cudów” (09.-11.12) do Domu Ludowego w Głowience. Cieszymy się, że mogliśmy pomóc pani Agacie z rodziną oraz wyrażamy serdeczne podziękowania wszystkim darczyńcom.

            Monika Pelczar

          • Wykonujemy ozdoby na choinkę

          • W oddziale przedszkolnym, kolejny już dzień świątecznych przygotowań. Naszą grupę odwiedziła babcia Laurki, Pani Renata Józefczyk. Przedszkolaki i uczniowie klasy 1 uczestniczyli w warsztatach wykonywania ozdób świątecznych. Pani Renata przyniosła potrzebne materiały i pokazała, w jaki sposób można zrobić skrzata na choinkę, Mikołajka z szyszki na nartach oraz gwiazdki z szyszek. Każde dziecko miało możliwość wykonania ozdób. Otrzymaliśmy od Pani Renatki pięknego anioła z wełny. Skrzaty wraz z aniołem zawisły już na naszej choince.

            Serdeczne podziękowania dla Pani Renaty za poświęcony czas, super warsztaty i zapraszamy kolejny raz!

            A poniżej inne piękne prace Pani Renaty.

            Edyta Rachwał

          • Pieczemy pierniczki na choinkę

          • "Pachnie świętami,

            a my znów czekamy na to, co nowe.

            Nie czas na spanie, szykujmy sanie

            Serca gotowe."

            W naszej szkole dzisiaj zapachniało świętami. Dzieci z oddziału przedszkolnego i klasy I piekły pierniczki na choinkę, które później samodzielnie udekorowały. Oczywiście, musiały skosztować swoich wypieków :) 

            Edyta Rachwał

          • Wizyta św. Mikołaja

          • Mikołaj to taki święty,
            co dzieciom przynosi prezenty.

            5 grudnia zawitał do naszej szkoły św. Mikołaj. Wprawdzie nie przybył w wielkich saniach, ale za to z reniferami i w towarzystwie elfów. Przyniósł mnóstwo prezentów. Obdarował wszystkich  drobnymi upominkami. Obiecał, że zaszczyci naszą szkołę swoją obecnością, uśmiechem, radością i oczywiście workiem z prezentami również za rok.

             M. Matusz, A. Górecka

          • MIKOŁAJKOWE DEBIUTY 2022 r.

          • 1 grudnia 2022 r. w Haczowie odbył się konkurs "Mikołajkowe Debiuty". Naszą szkołę reprezentowały: Basia Najbar z oddziału przedszkolnego, Lila Prajzner z kl. I i Emilka Józefczyk z kl. II. Dziewczynki pięknie zaśpiewały przygotowane piosenki. W konkursie wzięło udział 31 uczestników. Nasza uczennica, Lila Prajzner, zakwalifikowała się do następnego etapu. 

            Gratulujemy wszystkim dziewczynkom, a Lili życzymy powodzenia!

          • Konkurs Pięknego Czytania w klasie II

          • Dnia 30.11.2022 r. odbył się klasowy Konkurs Pięknego Czytania w kl. II. Uczniowie prezentowali przygotowane fragmenty poezji i prozy literatury dziecięcej.

            Liwia Gazda – I miejsce

            Maja Grądalska – II miejsce

            Xawier Witek – III miejsce

            Gratulujemy!

            Lucyna Marecka

          • "Telefon mój przyjaciel czy wróg?" - warsztaty

          • 28 listopada odbyły się w naszej szkole warsztaty dla uczniów klas IV i VIII na temat: "Telefon mój przyjaciel czy wróg?". Celem projektu są oddziaływania profilaktyczne i ocena sytuacji uczniów w związku z sygnałami nasilania problemu nadużywania urządzeń mobilnych przez dzieci w wieku szkolnym.

          • „Z Panią Marią poetycka wyprawa do lasu”

          • W listopadzie uczennice naszej szkoły: K. Rachwał, M. Dołęgowska, W. Kwolek i A. Rymar  wzięły udział w Wojewódzkim Konkursie Literacko - Plastycznym "Z Panią Marią poetycka wyprawa do lasu". Był on organizowany przez Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie oddział w Krośnie. Jego głównym celem było przybliżenie dzieciom i młodzieży twórczości Marii Konopnickiej – Patronki Roku 2022. Uczestnicy mieli za zadanie przeczytać dwa utwory poetyckie M. Konopnickiej zamieszczone w regulaminie, przeanalizować ich treść i napisać własny krótki wiersz o lesie z wykorzystaniem podanych słów - kluczy. Do utworu miała być również wykonana ilustracja. Nasza uczennica -  A. Rymar, wykazała się ogromnym talentem poetyckim oraz pomysłowością i starannością plastycznej strony pracy i zajęła I miejsce w kategorii klas VII-VIII. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Oto jej piękny wiersz:

            "Leśna przygoda"

             

            Drgające jesienne liście od złota ciężaru,

            opadają leciuteńko jak piórka na ziemię.

            Dąb w koronie z rubinów rozłożył swoje ręce,

            rumiane listeczki zrzuca i składa w kobierce.

             

            Wokół wrzosy różowe drgają lekko na wietrze,

            tańczą barwne motyle, jak rusałki i świerszcze.

            Koronogłowy jeleń, Król Lasu, w zadumie

            nasłuchuje i spogląda na srebrzysty strumień.

             

            Mrówka zapracowana u wezgłowia paproci

            czegoś szuka, gdy znajdzie, zaraz z tym do sióstr wróci.

            Ptak, co przeleciał, zakwilił i skrzydeł szelestem

            Sprawił, że już nie wiem – na jawie czy we śnie jestem.

             

            Mech poduchy rozłożył, więc usiadłam zmęczona,

            a tu brzoza wyciąga do mnie złote ramiona.

            Macham jej przed rozstaniem i odchodzę cichutko,

            Aby nic tu  nie zniszczyć, by móc wrócić tu jutro…


            nauczyciel języka polskiego: M. Matusz

          • „BohaterOn w Twojej Szkole”

          • W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy czwartej, piątej i ósmej realizowali projekt „BohaterOn w Twojej Szkole”. Był  on częścią ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej „BohaterON-włącz historię”! Projekt ten miał  na celu upamiętnienie, uhonorowanie i bezpośrednią pomoc uczestnikom Powstania Warszawskiego, edukację społeczną, a także promocję patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku. W ramach projektu przeprowadzono cykl lekcji poświęconych powstaniu, zarówno na zajęciach historii jak i języka polskiego. Uczniowie wykonali również „Kalendarium Powstania Warszawskiego”. Ich dziełem były także  plakaty oddające poświęcenie walczących i ich wielki patriotyzm. Mistrzowie pióra stworzyli tomik poezji powstańczej , przepisując piękne wiersze z tamtego okresu. Znalazły się wśród nich m.in. utwory: „ Do powstańca”, „Elegia o… (chłopcu polskim)”, „Dziś idę walczyć-Mamo!”. Ukoronowaniem akcji było dodanie wpisów na stronie dumnizpowstańców.pl, będących dołożeniem cegiełki do budowania narodowej świadomości o ludziach, którzy poświęcili swoją młodość, nierzadko zdrowie i życie, aby „Polska była Polską”.

            A.Górecka, M.Matusz

          • Warsztaty z pierwszej pomocy dla uczniów naszej szkoły we współpracy z Państwową Strażą Pożarną i Ochotniczą Strażą Pożarną

          • Dnia 17 listopada 2022 r. uczniowie kl. VII i VIII naszej szkoły mieli okazję powitać niecodziennych gości byli to przedstawiciele Straży Pożarnej p. Łukasz Wojnar, p. Karol Śnieżek oraz p. Daniel Rymarz

            Uczniowie wysłuchali ogólnych wiadomości na temat działalności i funkcjonowania straży pożarnej. Następnie, przybyli strażacy przybliżyli metody i sposoby przeprowadzenia Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej u dorosłego, dziecka oraz niemowląt oraz działanie automatycznego defibrylatora. Wszyscy nasi uczniowie mieli możliwość poćwiczyć RKO na fantomie. Kolejnym punktem szkolenia było scharakteryzowanie rodzajów pierwszej pomocy oraz prawidłowe zachowanie podczas wypadku komunikacyjnego.Uczniowie kl. VIII przygotowali smaczny poczęstunek dla naszych gości.

            Dyrekcja, Rada Pedagogiczna i społeczność uczniowska składa serdeczne podziękowania naszym gościom oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Jabłonicy Polskiej, Państwowej Straży Pożarnej w Brzozowie oraz Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie za przygotowanie ciekawego szkolenia w naszej szkole.

            nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa – Małgorzata Śnieżek

                                                            opiekunka Szkolnego Wolontariatu – Monika Pelczar

          • „O Polsko, święte Twe imię…”

          • Dnia 10 listopada w Szkole Podstawowej w Jabłonicy Polskiej odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Społeczność szkolna,  uczestnicząc w krótkiej lekcji historii, była świadkiem spełniania marzeń Polaków o wolnej Polsce. To bardzo ważne święto przypomniało również słuchaczom, że ojczyzna to kraj dzieciństwa, miejsce urodzenia, miasto, miasteczko, wieś, ulica, dom i podwórko. Montaż słowno-muzyczny zakończył się ważnym przesłaniem Ojczyzny: ”Kochani, tylko w waszych rękach mój los, zmieniajcie się, żeby Polska była Polską, uleczcie mnie, lecząc siebie, leczcie swe  wady, zmieniajcie świat, póki czas, póki czas…” Akademia została uświetniona pięknymi pieśniami i piosenkami wykonanymi przez oddział przedszkolny oraz K.Rachwał, J.Tesznar i W. Kwolek.

                                              M.Matusz, A.Górecka, G.Rachwał, E.Rachwał, J.Terlecka

          • Szkoła do Hymnu 2022 r.

          • Nasza szkoła już po raz kolejny włączyła się do akcji "Szkoła do Hymnu". O 11.11 wspólnie zaśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego.

          • Laboratoria Przyszłości

          • Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji  i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy,angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

            Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM. 

            W ramach programu „Laboratoria Przyszłości” Szkoła Podstawowa w Jabłonicy Polskiej otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 30.000,00 złotych na zakup wyposażenia naukowego i technicznego, potrzebnego w  kształtowaniu umiejętności manualnych  i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia oraz umiejętności w zakresie nauk technicznych u ścisłych oraz stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych.

            Korzyści z Laboratoriów Przyszłości:

            Z perspektywy szkoły i nauczyciela:

            • Sfinansowanie nowoczesnego wyposażenia - nie tylko wymaganego, ale również dodatkowego, wskazanego przez szkołę,
            • Nowe technologie i eksperymenty, ułatwiające przekazywanie wiedzy,
            • Wsparcie w realizacji podstawy programowej, prowadzeniu kół zainteresowań i zajęć dodatkowych,

            Z perspektywy rodzica i ucznia:

            • Zwiększenie zainteresowania dziedzinami technicznymi i ścisłymi;
            • Popularyzacja rozwiązań i umiejętności praktycznych,  połączenie zdobywania wiedzy z przygodą;
            • Odkrywanie i rozwój talentów oraz  inwestycja w  lepszą przyszłość młodych

            Zakupiony sprzęt odpowiada naszym potrzebom i wykorzystywany jest w realizacji podstawy programowej na lekcjach a także na zajęciach dodatkowych, kołach zainteresowań jak również  w przygotowaniach do konkursów.