• Wiedza o społeczeństwie

        • Klasa VIII

          T : Prezydent i Rada Ministrów.

          1. Przeczytać lekcję z podręcznika  dotyczącą władzy ustawodawczej w Polsce,

          2. Przeczytać lekcję dotyczącą władzy wykonawczej w Polsce  w notatce napisać co ile lat wybieramy prezydenta, ile lat musi mieć kandydat, co może prezydent w Polsce . W jaki sposób wybierany jest rząd , wymienić jego kompetencje, co to jest zasada kontrasygnaty.

          Temat : Sądy i trybunały.

          1. Przeczytać temat lekcji w podręczniku i napisać notatkę według wzoru ,

          a) napisać do kogo w Polsce należy władza sadownicza,

          b) wypisać jakie sady działają w Polsce ,

          c) wymienić zasady działania sądów

          d) wyjaśnić co oznacza, że sędziowie są bezstronni, niezawiśli , co to jest immunitet sędziowski, nieusuwalność sędziego,

          e) dokładnie zapoznać się ( nie pisać)z hierarchią sadów w Polsce,

          f) wyjaśnić czym zajmują się obrońca i prokurator,

          g) wyjaśnić czym zajmują się Trybunał Konstytucyjny oraz Trybunał Stanu.

          Materiały na tydzień od 30 marca do 3 kwietnia . 

          Temat : Organizacje obywatelskie.

          1. Przeczytać ten temat z podręcznika , wkleić lub przepisać notatkę.

          Notatka

          1. Konstytucja gwarantuje nam wolność zrzeszania się , możemy więc przystępować  do partii politycznych, związków zawodowych , stowarzyszeń czy fundacji . Zborowość aktywnych obywateli, którzy działają dla dobra wspólnego to społeczeństwo obywatelskie.

          2. Aby łatwiej zdobyć pieniądze i realizować swoje zamierzenia obywatele zakładają stowarzyszenia i fundacje, są one nazywane organizacjami pozarządowymi bo działają niezależnie od władz państwa i nie biorą od niego pieniędzy - ( ramka str 152)

          3. Organizacja pozarządowe najczęściej wspierają dzieci i młodzież, ludzi starszych , osoby chore i ubogie , zajmują się ochroną środowiska , pilnują przestrzegania praw człowieka, mogą finansować badania naukowe.

          4. Wolontariat to dobrowolna działalność na rzecz społeczeństwa lub określonych osób .

          Rodzaje wolontariatu :

          - wolontariat stały,

          - akcyjny,

          - sportowy,

          - hospicyjny,

          - szkolny

          5. W Polsce działa wiele organizacji młodzieżowych  np. Związek Harcerstwa Polskiego.

          6. Związki zawodowe to organizacje , które mają za zadanie bronić interesów pracowników i reprezentować ich w kontaktach z pracodawcami. Przysługuje im praw do prowadzenia negocjacji z pracodawcą, opiniowanie aktów prawnych dotyczących pracowników, organizowanie strajków. Najważniejszymi związkami są NSZZ Solidarność , OPZZ , Forum Związków Zawodowych  - rozwinąć skróty proszę.

          Zadanie domowe - wybierz jedną z organizacji pozarządowych działających w Polsce i opisz ją. zadanie wysłać do 7 kwietnia. 

          3 kwietnia na stronie zostaną zamieszczone ćwiczenia dotyczące 2 tematów lekcji z rozdzialu V - państwo i demokracja oraz Polska państwem demokratycznym . Trzeba je pobrać o godzinie 10 i odesłać do godziny 10.20. Zasady te same co w historii. 

           

          Ćwiczenia z wos u - 2 lekcje z rozdziału V dla klasy VIII.

          1. Wyjaśnij pojęcie państwo , władza, konstytucja .

          2. Wymień funkcje państwa.

          3. Wymień rodzaje ustrojów politycznych na świecie.

          4. Wymień zasady ustroju Polski zawarte w Konstytucji RP.

          Mateiały na tydzień od 06.04 do 08.04. 2020r 

          Temat : Media i opinia publiczna.

          1.  Przeczytać lekcję z podręcznika  i napisać notatkę według wzoru :

          a) wyjaśnić pojęcia - życie publiczne, opinia publiczna, sondaż, wymienić funkcje sondaży, poszukać informacji dotyczących rodzajów sondaży i je wypisać.

          b) wyjaśnić pojęcie - mass media, wypisać ich funkcje, wypisać cechy rzetelnego dziennikarza, wyjaśnić pojęcia fakt i opinia.

          c) pojęcie reklama, funkcje reklam , wyjaśnić co to jest reklama polityczna , kampania społeczna.

           Materiały na tydzień od 15.04 do 17.04.2020r. 

          Temat : Organizacje międzynarodowe . ONZ .

          1. Przeczytać ten temat z podręcznika , przepisać lub wkleić notatkę.

          Notatka.

          1. Działania prowadzone przez państwo na arenie międzynarodowej , mające zapewnić obywatelom bezpieczeństwo, a państwu suwerenność to polityka zagraniczna. Aby realizować cele polityki zagranicznej państwa wysyłają do innych krajów swoich przedstawicieli : ambasadorów i konsulów - zwrócić uwagę czym zajmują się ambasadorzy i konsulowie, podręcznik strona 168.

          2. W polityce zagranicznej biorą też udział organizacje międzynarodowe. Mogą zrzeszać państwa lub rozmaite instytucje , zadania do realizacji mają zapisane w statucie, jest tam również informacja o kompetencjach ich  poszczególnych organów. Największe znaczenie dla Polski ma przynależność do Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego ( NATO ) oraz Unii Europejskiej ( UE ) i Organizacji Narodów Zjednoczonych ( ONZ ).

          3. Organizacja Narodów Zjednoczonych:

          - została utworzona w 1945r. ,

          - głównymi celami tej organizacji są - utrzymanie bezpieczeństwa i pokoju na świecie, rozwijanie przyjaźni między państwami, ochrona praw człowieka, rozwiązywanie pojawiających się konfliktów na drodze pokojowej,

          - działalność tej organizacji polega na - wspieraniu rozwoju gospodarczego państw, pomoc ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji , ochrona środowiska , zapewnienie pokoju na świecie- wysyłanie misji pokojowych , rozdzielanie zwaśnionych stron , dbanie o przestrzeganie rozejmów, ochrona ludności cywilnej. W skład poszczególnych misji wchodzą żołnierze  z różnych krajów członkowskich.

          4. Organy ONZ :

          - Zgromadzenie Ogólne,

          - Rada Bezpieczeństwa,

          - Rada Gospodarcza i społeczna,

          - Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości,

          - Sekretariat.

          Zwrócić uwagę na kompetencje tych organów - podręcznik strona 169.

          Do zeszytu proszę wypisać nazwy i czym się zajmują organizacje pomocnicze ONZ np. WHO, UNESCO, UNICEF itp.

          Matriały na tydzień od 20.04. do 24.04.2020r. 

          Temat : Organizacja Paktu Północnoatlantyckiego - NATO .

          Przeczytać ten temat lekcji z podręcznika ( strona 170 ), przepisać lub wkleić notatkę.

          Notatka.

          1. Po II wojnie światowej ZSRR  systematycznie powiększał strefę swoich wpływów w Europie. Państwa Europy Zachodniej w obawie przed tym krajem zdecydowały się nawiązać współpracę militarną i polityczną z USA . Efektem tego było utworzenie w 1949r. NATO ( 10 krajów europejskich , Kanada i USA) . Po upadku komunizmu w sojuszu nastąpiły duże zmiany, przyjęto nowe państwa, a organizacja zaczęła angażować się w rozwiązywanie konfliktów na świecie. Polska została przyjęta do NATO w 1999r.

          2. Organy NATO :

          - Rada Atlantycka ( w skład wchodzą przedstawiciele wszystkich państw członkowskich , rozstrzyga sprawy organizacyjne i programowe)

          - Rada Stałych Przedstawicieli ( organ konsultacyjny, doradza w sprawach polityki wojskowej oraz obrony cywilnej )

          - Sekretarz Generalny ( zawsze cywil , kieruje na bieżąco sprawami organizacji )Komitet Wojskowy  ( szefowie sztabów wojsk państw członkowskich , odpowiada za politykę wojskową)

          3. Polska jest członkiem ONA , NATO oraz Rady Europy, Grupy Wyszehradzkiej i Rady Państw Morza Bałtyckiego.  Zwrócić uwagę na zakres działalności tych organizacji - podręcznik strona 171.

           

          30 kwietnia (o ile przedłuży się zdalne nauczanie) na stronie szkoły ukarzą się ćwiczenia dotyczące rozdziału V, zasady te same co poprzednio . Czas od 10 do 11. Pamiętajcie o podpisaniu się.

          Materiały na tydzień od27.04.do 30.04.2020r. 

          Temat : Działania ONZ i NATO na świecie.

          Proszę aby każdy z Was wybrał sobie i opisał lub zrobił prezentację jednej misji ONZ lub NATO . Proszę także aby przykłady się nadmiernie nie powtarzały, przesłał do 14.05.2020r. Najciekawsze umieścimy na stronie ( o ile nikt nie będzie miał nic przeciwko). Za pracę także będą oceny.  Do pracy proszę dopisać czy wyrażacie zgodę na umieszczenie jej na stronie.

           

          Ćwiczenia z wiedzy o społeczeństwie klasa VIII , rozdział V , czas 10 - 11.                                      Proszę się podpisać ( 30.04.2020). 

          anetta504@interia.pl

          1. Opisz jak powstaje ustawa.

          2. Wypisz zasady wyborów do parlamentu, wyboru prezydenta,  w jaki sposób wybierany jest rząd  oraz kompetencje wszystkich tych organów.

          3.  Wyjaśnij pojęcia : Trybunał Konstytucyjny, Trybunał Stanu, sondaż, Zgromadzenie Narodowe, Prezydium Sejmu, Konwent Seniorów.

          Materiały na tydzień od 04.05 do 08.05. 2020r. 

          Temat : Unia Europejska.

          Przeczytać ten temat lekcji , przepisać lub wkleić notatkę.

          Notatka.

          1. Po II wojnie światowej na Zachodzie Europy popularność zyskała idea zjednoczenia tego kontynentu. Uważano, że umożliwi ona odbudowę gospodarczą państw po działaniach wojennych, stworzy ekonomiczną przeciwwagę dla potęg gospodarczych USA i ZSRS oraz pomoże utrzymać pokój na świecie.

          2. Początki integracji:

          - 1951r. utworzenie Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali ( Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, RFN, Włochy)

          - 1957r, utworzenie przez te same państwa Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej oraz Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej,

          - 1992r. podpisanie traktatu w Maastricht powołującego do życia Unię Europejską , w 2002r. wprowadzono wspólną walutę euro, a w 2004r. Polska przystąpiła do UE.

          3. Ojcowie UE :

          - Robert Schumann

          - Jean Monnet

          - Paul-Henri Spaak

          - Alcide De Gasperi

          - Konrad Adenauer

          4. Organy UE :

          - Rada Europejska

          - Rada Unii Europejskiej

          - Parlament Europejski

          - Komisja Europejska

          - Trybunał sprawiedliwości

          5. Zasady funkcjonowania UE :

          - solidarności

          - pomocniczości

          - równości

          Proszę zapoznać się z zasadami działania organów Unii ( podręcznik strona 177) oraz z funkcjonowaniem zasad UE                        ( podręcznik strona 176)

          Materiały na tydzień od 11.05 do 15.05.2020r.

          Temat : Polska w Unii Europejskiej.

          Przeczytać ten temat lekcji w podręczniku, przepisać lub wkleić notatkę.

          Notatka.

          Przed 1989r.  nasz kraj pozostawał zależny od ZSRR dlatego o integracji z Zachodem mogliśmy tylko pomarzyć. Po odzyskaniu suwerenności rozpoczęliśmy starania o dołączenie do UE. Zostały one uwieńczone sukcesem 1 maja 2004r. Jedną z największych korzyści wynikających z przystąpienia do UE jest możliwość uzyskania dotacji z funduszy unijnych. Pieniądze te pochodzą z budżetu unijnego, do którego wpłacają środki wszystkie państwa członkowskie. Wysokość składek jest uzależniona od stopnia rozwoju gospodarczego danego państwa. bogatsze państwa wpłacają więcej. Polska korzysta z trzech fundusz unijnych : Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności. Dzięki temu powstało bardzo dużo nowych miejsc pracy, przedsiębiorstwa otrzymały wsparcie finansowe, opracowano nowe technologie, powstały nowoczesne ośrodki badawcze, zbudowano drogi i autostrady, oczyszczalnie ścieków , unowocześniono sieć autobusową i kolejową.

          Cała UE stanowi jeden wielki rynek wewnętrzny to znaczy, że mamy w granicach tej organizacji wolny przepływ towarów, osób, usług oraz kapitału. Jako zwykli obywatele UE najczęściej korzystamy ze swobodnego przepływu osób. Umożliwia nam to istnienie strefy Schengen. Wewnątrz  tej strefy nie ma granic między poszczególnymi państwami.

          Materiały na tydzień od 18.05 do 22.05.2020r 

          Temat : Problemy współczesnego świata.

          Przeczytać ten temat lekcji w podręczniku, przepisać lub wkleić notatkę.

          Notatka

          1. Podział świata na bogatą Północ i biedne Południe.

          2. Globalizacja czyli proces zacieśniania, współpracy i współzależności w gospodarce, polityce, wojskowości, handlu, kulturze i przepływie informacji na świecie.  Zwrócić uwagę na pozytywne i negatywne skutki globalizacji - podręcznik str 185.

          3. Obecnie kraje zaliczane do zamożnych rozwinęły system pomocy dla tych ubogich. Jest to pomoc humanitarna i długofalowa mająca na celu zmianę sytuacji gospodarczo - społecznej w tych państwach.

          Materiały na tydzień od 25.05 do 29.05.2020r. 

          Temat : Konflikty zbrojne na świecie.

          Przeczytać ten temat lekcji w podręczniku, przepisać lub wkleić notatkę.

          Notatka

          Konflikty mogą wybuchać na różnym tle - religijnym, społecznym, politycznym, narodowym, gospodarczym , terytorialnym. Najniebezpieczniejsze są konflikty zbrojne. Od 1945r. nie doszło do żadnej wojny światowej ale cały czas wybuchają konflikty zbrojne, które mają charakter lokalny. dużo takich konfliktów wybucha w Azji ( Pakistan, Afganistan, Irak), Afryce ( Libia, Sudan). Europa też nie jest wolna od takich wydarzeń  - Ukraina. Współcześnie wiele organizacji międzynarodowych i poszczególnych państw podejmuje się mediacji aby zapobiec rozlewowi krwi, z różnym skutkiem. W takich konfliktach najbardziej cierpią cywile  ( głód i choroby, akty ludobójstwa, ucieczka z miejsca zamieszkania) . Tam gdzie toczą się lokalne wojny pojawia się groźba terroryzmu. Terroryzm to ataki wymierzone przeciwko ludności cywilnej lub instytucjom państwa. Obecnie mamy doczynienia z różnymi rodzajami terroryzmu : religijnym, narodowowyzwoleńczym, politycznym oraz kryminalnym. Terroryści poprzez stosowanie przemocy dążą do osiągnięcia jakiegoś celu, chcą też być medialni. Walka z terroryzmem jest skuteczna tylko wtedy, gdy zaangażowane w nią jest dużo państw, które sobie na wzajem pomagają i wymieniają się informacjami.

          Proszę przeanalizować mapkę w podręczniku strona 192 - 193

          Materiały na tydzień od 02.06 do 05.06.2020r. 

          Temat : Utrwalamy wiadomości - Sprawy międzynarodowe.

          Proszę wykonać w zeszycie ćwiczenia ze strony 197 . Zrobić zdjęcia i przesłać je. Nie przepisywać poleceń, tylko numery zadań i odpowiedzi. Odesłać do 09.06.2020r. 

           

          Materiały na tydzień od 08.06 do 10.06.2020r. 

          Temat : Utrwalamy wiadomości - Ustrój Rzeczpospolitej Polskiej. 

          Obejrzyjcie na kanale YouTube filmiki - Live lekcja WOS - klasa 2 LO - ustrój Rzeczpospolitej Polskiej ( wiem, że to dla liceum ale poszerzy Wasze wiadomości) oraz Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej. 

          Materiały na tydzień egzaminów. 

          Życzę Wam powodzenia na egzaminach. 

          Materialy na tydzień od 22.06 do 25.06.2020r. 

          Temat: Podsumowujemy pracę w klasie VIII. 

          Zdalne nauczanie - rok szkolny 2020/2021

          29.10.2020 

          Klasa VIII 

          Temat : Czym jest samorząd? 

          Notatka - przepisać do zeszytu. 

          1. Samorząd - to sposób zorganizowania społeczności, który umożliwia jej członkom decydowanie o ważnych dla nich sprawach samodzielnie lub za pośrednictwem wybranych przez siebie organów. 

          2. Rodzaje samorządów : 

          - samorządy terytorialne ( gminny, powiatowy, wojewódzki)

          - samorządy specjalne ( zawodowe , gospodarcze) 

          - wszystkie inne samorządy ( uczniowski, działkowców) 

          2. Poszczególne samorządy są od siebie niezależne, ale muszą dzialać zgodnie z obowiązującym prawem. 

          3. Istnienie samorządów terytorialnych jest przejawem decentralizacji władzy publicznej, która polega na przekazaniu przez organy państwa części uprawnień i odpowiedzialności wspólnocie mieszkańców - samorządowi. 

          4. Zadania samorządu : 

          - zakladanie, utrzymywanie szkół, przedszkoli i żłobków, 

          - prowadzenie szpitali, przychodni i proadni, 

          - budowa i remont dróg, organizacja komunikacji publicznej , 

          - wydawanie obywatelom dokumentów, 

          - utrzymanie bibliotek, domów kultury, ochrona zabytków. 

          5. Od 1999r. obowiązuje w Polsce podział administracyjny na gminy, powiaty i województwa. Najmniejszą jednostką podziału administracyjnego w Polsce jest gmnina. 

          Gmniny dzielimy na : 

          - gminy wiejskie, 

          - gmniny miejsko - wiejskie, 

          - gminy miejskie. 

          Powiat - w jego sklad wchodzi kilka lub kilkanaście sąsiadujących gmin. Powiaty nie obejmują największych miast, które są miastami na prawach powiatu. Organy gmniny wykonują w nich równocześnie zadania powiatu. 

          Zdalne nauczanie rok szkolny 2020/2021 

          Klasa VIII 

          04.11.2020 

          Temat : Samorząd gminny. 

          Notatka 

          1. Samorząd gminny zajmuje się sprawami o znaczeniu lokalnym. 

          2. Wladze gminy są wyłaniane w wyborach powszechnych co 4 lata. Prawo do glosowania przysluguje pełnoletnim mieszkańcom gminy mającym w swojej gminie stałe zameldowanie. O stanowisko wójt, burmistrza lub prezydenta może ubiegać się osoba, która ukończyła 25 lat. 

          3. Władza w gminie została podzielona na uchwałodawczą  - Rada gminy ( przepisać z podręcznika jej zadania z tabeli) . Władza wykonawcza należy do wójta, burmistrza lub prezydenta ( wypisać z tabeli ich zadania). 

          4. Mieszkańcy gminy mogą w referendum odwołać władze gminy. 

          5. Gmina realizuje zadania własne ( wypisać je) i zlecone ( wypisać) 

          6. największym problemem władz gminy jest takie zaplanowanie wydatków aby spełnić oczekiwania mieszkańców. 

          7. W niektorych gminach istnieje tak zwany budżet obywatelski. 

          12.11.2020 

          Temat : Powiat i województwo. 

          Notatka 

          1. Powiat wypełnia obowiązki przekraczające możliwości finansowe i organizacyjne gminy. 

          2. Zadania powiatu ( wypisać z podręcznika) 

          3. Wladza uchwałodawcza w powiecie to Rada Powiatu ( wypisać jej zadania z tabelki), władza wykonawcza należy do zarządy powiatu na czele ze starosta ( wypisać zadania) 

          4. Organem stanowiacym w województwie jest sejmik województwa, organem wykonawczym jest zarząd województwa na czele z marszałkiem województwa. 

          5. Wypisać zadania wojewodztwa.