Uwaga uczniowie!
Oddajemy książki do biblioteki szkolnej w dniu 27 maja w godzinach:
klasy I-III od 9.00 do 10.10
klasy IV-VI od 10.20 do 11.00
klasy VII -VIII od 11.10 do 12.00
Czekam na Was.
B. Szafran
Uwaga uczniowie!
Oddajemy książki do biblioteki szkolnej w dniu 27 maja w godzinach:
klasy I-III od 9.00 do 10.10
klasy IV-VI od 10.20 do 11.00
klasy VII -VIII od 11.10 do 12.00
Czekam na Was.
B. Szafran
Projekt jest odpowiedzią na obecną sytuację szkolnictwa, związaną z wprowadzeniem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, spowodowanym zakażeniami koronawirusem.
Dzięki przyznanemu dofinansowaniu w wysokości 59.993,25 zł, do 6 szkół podstawowych z terenu Gminy Haczów trafi sprzęt zaspokajający potrzeby 26 uczniów. Projekt jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej nr I „Powszechny dostęp do szybkiego Internetu” działania 1.1 „Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach” dotycząca realizacji projektu grantowego pn.: Zdalna Szkoła – wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Procedura BHP w trakcie pandemii koronawirusa COVID-19 dla pracowników Szkoły Podstawowej w Jabłonicy Polskiej od 06 maja 2020 r. maja do odwołania – na podstawie Rozporządzenia MEN z dnia 29 kwietnia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. 2020 poz. 780) i wytycznych GIS oraz MEN
Zachęcam dzieci klas I-IV do udziału w konkursie plastycznym: https://spjablonicapolska.edupage.org/text/?text=teachers/-2
Termin nadsyłania prac do 22 maja.
B Szafran
W listopadzie 2019r uczniowie Szkoły Podstawowej w Jabłonicy Polskiej wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Z Matematyki – EDI Pingwin. Z testem sprawdzającym wiedzę z różnych tematów i matematycznego myślenia zmagało się 14 uczniów z klas 4, 5 i 8.
Najlepszym matematykiem okazał się:
Miłosz Zajdel z klasy 8, który zdobył 3 miejsce w kraju!
Tym większy jest jego sukces, że w tym konkursie co roku bierze udział ponad tysiąc uczestników.
Oto wyniki pozostałych uczestników:
Wiktoria Kwolek – 27
Karolina Kwolek i Oliwia Michalska – 31
Michał Najbar – 32
Grzegorz Tymczyszyn – 33
Maja Kasprzyk, Julita Cwynar i Lena Folcik – 36
Nikola Hawrot - 41
Emilia Balawajder- 44
Weronika Boczar – 45
Aleksander Błaż – 48
Jan Filas – 49
Wszyscy uczestnicy dostaną pamiątkowe dyplomy a Miłosz nagrodę książkową i dyplom laureata.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy!
Koordynatorami konkursu były panie: Iwona Boczar i Dorota Sabat
Kolejny sukces Miłosza z klasy 8!
Bardzo ładny wynik Szymka z klasy 7!
Jak co roku w marcu odbył się Ogólnopolski Konkurs Logicznego Myślenia. Tym razem uczestniczyło w nim 12 uczniów naszej szkoły. Bierze w nim udział tysiące uczestników z całego kraju.
Konkurs należy do bardzo trudnych. Jest to test wielokrotnego wyboru, w którym sprawdzane są umiejętności logicznego myślenia i nie tylko.
Oto wyniki:
Miłosz Zajdel – 4 miejsce w kraju, nagroda książkowa i dyplom laureata
Szymon Kwolek – 14 miejsce w kraju, dyplom wyróżnienia
Wiktoria Kwolek - 21
Jagoda Tomkowicz – 22
Julita Cwynar – 29
Gabriel Kasprzyk – 30
Bartłomiej Hawrot – 32
Dominik Kwiatkowski – 35
Filip Jurkiewicz – 37
Karolina Kwiatkowska – 38
Bartłomiej Kwolek – 41
Emilia Balawajder – 43
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Szkolni organizatorzy konkursu panie: Dorota Sabat i Iwona Boczar
Dyrektor i Grono Pedagogiczne
W związku z zawieszeniem zajęć dydaktycznych prosimy o monitorowanie na stronie naszej szkoły zakładki Nauczyciele. Będą tam umieszczane wskazówki od nauczycieli poszczególnych przedmiotów, które pozwolą w pożyteczny i ciekawy sposób spędzić przerwę w zajęciach dydaktycznych. Wszelkie zapytania i wątpliwości, tak jak dotychczas, prosimy kierować do nauczycieli drogą elektroniczną ( facebook, messenger).
Warszawa, 13 marca 2020 roku
Nauka zdalna podczas zawieszenia zajęć w szkołach
- rekomendacje dla nauczycieli i dyrektorów
Epodreczniki.pl, podręcznik internetowy „Włącz Polskę”, portale edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej, Telewizji Polskiej, Polskiego Radia czy Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji to strony, które mogą być wykorzystywane do zdalnej pracy z uczniami w okresie zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji, Zespołem GovTech Polska i instytucjami publicznymi przygotowało rekomendacje dotyczące materiałów edukacyjnych do wykorzystania przez nauczycieli i dyrektorów szkół.
Praca zdalna z uczniem w czasie zawieszenia zajęć w szkołach
W związku z zawieszeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych zachęcamy nauczycieli, aby w najbliższym czasie wspierali uczniów i przekazywali im materiały do samodzielnej pracy w domu. Szczególnie prosimy o objęcie opieką uczniów, którzy przygotowują się do tegorocznych egzaminów: ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego. Rekomendujemy wykorzystanie w tym celu:
W poradniku znaleźć można wskazówki, z jakich stron, portali czy serwisów można korzystać w pracy z uczniami w okresie zawieszenia zajęć. Zachęcamy do korzystania z bezpłatnych, dostępnych w internecie narzędzi i materiałów edukacyjnych. Adresy przydatnych stron i portali internetowych będziemy na bieżąco uzupełniać.
Materiały edukacyjne – polecane platformy, strony i serwisy internetowe
Epodreczniki.pl
https://epodreczniki.pl/
To bezpłatne, stworzone i administrowane przez Ministra Edukacji Narodowej narzędzie edukacyjne, które oferuje nauczycielom i uczniom gotowe materiały dydaktyczne. Platforma umożliwia także tworzenie, współtworzenie nowych treści i dzielenie się nimi z uczniami, tworzenie testów sprawdzających. Daje również możliwość śledzenia postępów uczniów, a nawet indywidualizację pracy z uczniem.
Materiały dostępne na platformie są:
Na platformie nauczyciele i uczniowie mają do dyspozycji:
Zarejestrowani i zalogowani użytkownicy mogą korzystać z edytora treści, który daje możliwość tworzenia treści edukacyjnych dostosowanych do urządzeń mobilnych. Warto podkreślić, że nauczyciel może udostępniać materiały nawet tym uczniom, którzy nie są zarejestrowani.
Na platformie można znaleźć także linki do materiałów edukacyjnych partnerów serwisu.
Zachęcamy do zapoznania się z krótkimi filmami instruktażowymi, które pokazują, w jaki sposób korzystać z platformy e-podręczniki.
Portal Scholaris
http://www.scholaris.pl/
To portal wiedzy dla nauczycieli, który zawiera bezpłatne materiały edukacyjne dostosowane do wszystkich etapów kształcenia. Zasoby portalu są kompatybilne z tablicami interaktywnymi i innymi urządzeniami wspomagającymi pracę nauczyciela, np. tabletami.
Portal zawiera ok. 28 tys. pojedynczych, interaktywnych materiałów, które mogą być pomocne w realizacji treści ze wszystkich przedmiotów, na różnych poziomach edukacyjnych. Są to m.in.: scenariusze lekcji, ćwiczenia, teksty, animacje, slajdy, symulacje, gry dydaktyczne, filmy. Wszystkie materiały Scholarisa, bez względu na przyporządkowanie do poprzedniej lub aktualnej podstawy programowej, mogą być pomocne w pracy ucznia i nauczyciela.
Wyszukiwanie na portalu jest możliwe zarówno dla poprzedniej, jak i obecnie obowiązującej podstawy programowej kształcenia ogólnego (po wybraniu zakładki „Nowa podstawa programowa” użytkownik zostanie przeniesiony na portal.scholaris.pl). Korzystając z wyszukiwarki, można filtrować zasoby według: etapów edukacyjnych, przedmiotów, typów zasobu, słów i wyrażeń kluczowych.
Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i komisji okręgowych – www.cke.gov.pl
Uczniowie i nauczyciele znajdą tutaj materiały przydatne i pomocne w systematyzowaniu, utrwalaniu wiedzy, a także wspierające ich w przygotowaniach do egzaminów.
Linki do materiałów egzaminu ósmoklasisty:
Linki do materiałów o egzaminie maturalnym:
Podręcznik internetowy „Włącz Polskę!”
http://wlaczpolske.pl
Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą udostępnia materiały edukacyjne dla dzieci polskich uczących się za granicą w formie podręcznika internetowego „Włącz Polskę!”. Jest to zbiór zasobów edukacyjnych wykorzystywanych do tworzenia podręczników dla uczniów szkół polskich na całym świecie.
Strona internetowa www.wlaczpolske.pl, na której znajduje się podręcznik, pozwala łączyć różnorodne materiały edukacyjne, dostosowując je do wieku, poziomu znajomości języka polskiego, potrzeb czy zainteresowań. Dostępne materiały obejmują nauczanie wczesnoszkolne, język polski, wiedzę o Polsce oraz historię i geografię Polski.
Dostęp do zasobów jest otwarty (nie wymaga logowania) i nieodpłatny. Każdy użytkownik ma prawo je powielać, kopiować, dystrybuować i zapisywać w formie pliku PDF na własnym komputerze, tablecie czy smartfonie. Po zapisaniu własnej wersji podręcznika otworzenie materiałów nie wymaga dostępu do internetu. Pliki PDF można także wydrukować na dowolnej drukarce.
Portal lektury.gov.pl
https://lektury.gov.pl/
To portal internetowy zawierający większość szkolnych lektur dla szkół podstawowych
i ponadpodstawowych. Użytkownicy mogą pobierać książki zarówno na swój komputer, jak również czytnik ebook czy też komórkę. Wszystkie pozycje są dostępne bezpłatnie, bez konieczności zakładania konta oraz logowania.
Strona internetowa Centrum Nauki Kopernik https://esero.kopernik.org.pl/
Strona oferuje publikacje popularno-naukowe i materiały edukacyjne o tematyce kosmicznej. Są to m.in. scenariusze lekcji, broszury informacyjne i filmy edukacyjne.
Portale edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej https://ipn.gov.pl/pl/edukacja-1
Na portalu IPN w zakładce Edukacja znajdują się specjalne podstrony dla uczniów i nauczycieli, na których są udostępniane bezpłatne materiały edukacyjne. W serwisie można znaleźć m.in. teki edukacyjne, filmy dokumentalne, spoty historyczne i inne materiały audiowizualne przedstawiające np. serie komiksów o II wojnie światowej czy symbole narodowe.
Serwis IPN Przystanek historia
Przystanekhistoria.pl to popularnonaukowy serwis internetowy. W przystępny i atrakcyjny sposób prezentuje on ustalenia historyków współpracujących z Instytutem Pamięci Narodowej. Obecnie na portalu przystanekhistoria.pl znajduje się kilkaset artykułów popularnonaukowych poświęconych historii Polski XX wieku. Odbiorcy serwisu mogą również bezpłatnie korzystać z ponad 800 publikacji cyfrowych, w tym książek, czasopism wydawanych przez IPN, katalogów wystaw, dodatków do prasy oraz broszur okolicznościowych.
Dodatkowo na podstronach Biblioteka Cyfrowa oraz Audio/Video twórcy portalu udostępnili blisko 1000 materiałów multimedialnych. Są to m.in.: filmy dokumentalne, relacje z konferencji, spotkań autorskich oraz addycje radiowe.
Strona Krajowego Biura programu eTwinning
https://etwinning.pl/inspiracje-2/inspiracje
Zachęcamy również do odwiedzenia europejskiej strony internetowej programu eTwinning – zakładka „Zainspiruj się”. Na tych stronach nauczyciele znajdą gotowe zestawy projektowe przetłumaczone na język polski, jak również pojedyncze zadania dla nauczycieli niemal każdej specjalności. Materiały można wykorzystać przede wszystkim do realizacji projektów eTwinning, jak również innych działań edukacyjnych. Strony to nieoceniona baza inspiracji.
Serwis Ninateka
https://ninateka.pl/edu
To serwis, na którym znajdują się filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe.
Łącznie w serwisie dostępnych jest ponad 7 tysięcy plików audio i video. Wszystkie są bezpłatne i dostępne bez logowania. Można z nich korzystać na wszelkich urządzeniach cyfrowych: komputerach stacjonarnych i przenośnych, tabletach, smartfonach.
Dodatkowo serwis udostępnia konto EDU, które jest skierowane do nauczycieli oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Posiadacze takiego konta mogą bezpłatnie korzystać z materiałów audiowizualnych o charakterze edukacyjnym, w tym scenariuszy lekcji. Z konta EDU skorzystają przede wszystkim nauczyciele języka polskiego, wiedzy o kulturze, wiedzy o społeczeństwie, historii, muzyki oraz prowadzący zajęcia dodatkowe np. z zakresu wiedzy o filmie lub teatrze.
Serwis Muzykoteka Szkolna
http://www.muzykotekaszkolna.pl/
Muzykoteka Szkolna to nowoczesne narzędzie wspomagające tradycyjną edukację muzyczną, które aktywizuje i stymuluje zainteresowanie muzyką. Serwis powstał na zlecenie MKiDN, a jego wydawcą jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.
W serwisie jest dostępnych blisko pół tysiąca utworów muzycznych, od barokowych oper, przez wielkie dzieła symfoniczne, aż po muzykę wokalną i eksperymentalną. Z zasobów serwisu można korzystać bez logowania lub – po zarejestrowaniu – w ramach konta nauczycielskiego lub uczniowskiego.
Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji
www.bc.ore.edu.pl
Biblioteka Cyfrowa ORE gromadzi i udostępnia materiały oraz publikacje opracowane w ramach działalności Ośrodka. Obecnie oferuje 960 tytułów książek i czasopism dla nauczycieli i wszystkich zainteresowanych problematyką oświatową.
Biblioteka Cyfrowa Polona
www.polona.pl
Polona to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa, administrator Polony, udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji.
W Polonie można znaleźć: rękopisy iluminowane, najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, rysunki oraz publikacje popularne – pocztówki, stare elementarze, książki dla dzieci, książki kucharskie czy dawne poradniki. Większość udostępnionych zbiorów należy do domeny publicznej, dzięki czemu można je za darmo pobierać i dowolnie wykorzystywać.
Serwis Telewizji Polskiej
https://rozrywka.tvp.pl/47090255/telewizja-polska-blizej-dzieci-i-mlodziezy%20-
Telewizja Polska przygotowała dla dzieci i młodzieży produkcje o charakterze edukacyjnym, popularnonaukowym i kulturalnym. Na kanale dziecięcym TVP ABC w godz. 8:00-13:00 młodzi widzowie będą mogli codziennie obejrzeć różne programy edukacyjne.
Wśród nich są m.in.: „Al-chemik” – program, który w przystępny sposób wyjaśnia zjawiska chemiczne i fizyczne, a także „Zaczarowany świat”, dzięki któremu dzieci zrozumieją trudne pojęcia związane ze sztuką. TVP ABC zaprasza również najmłodszych do oglądania programów takich jak: „Teleranek”, „Zagadki zwierzogromadki”, „Zwierzaki czytaki” oraz „Studio ABC”.”
Także TVP Kultura uruchamia specjalne pasmo dla dzieci i młodzieży. Codziennie w godz.13:00-17:00 widzowie będą mogli zobaczyć koncerty, wartościowe produkcje filmowe, spektakle Teatru Telewizji, seriale zgodne z obowiązującym kanonem lektur. Wśród najważniejszych produkcji wyemitowanych w najbliższych tygodniach znajdą się: „Twój Vincent”, „Tango” (Teatr Telewizji), „Wesele”, „Herbert – mosty” – cykl programów publicystycznych, „Śladami wielkich kompozytorów” – cykl dokumentalny, „Hamlet”, „Mały książę”, „Ogniem i mieczem”, „Dzieje mistrza Twardowskiego”, „Awantura o Basię” oraz koncert Doroty Miśkiewicz i zespołu Kwadrofonik „Lustosławki/Tuwim – Piosenki nie tylko dla dzieci”.
W popołudniowym paśmie nie zabraknie również programów naukowych i przyrodniczych.
Serwis Polskie Radio Dzieciom
www.polskieradio.pl/18,Polskie-Radio-Dzieciom
To całodobowa stacja radiowa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W ramówce znajdują się audycje edukacyjne, naukowe i rozrywkowe rozwijające wyobraźnię i budujące kreatywność dzieci. Pasmo wieczorne, kierowane do osób dorosłych, to kompendium wiedzy w zakresie wychowania, rozwoju, kultury i sztuki.
Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom starają się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś interesującego i wartościowego dla najmłodszych. W swoich programach realizują misję edukacyjną i dbają o poprawność językową. Programy emitowane na antenie Polskiego Radia Dzieciom wspierają rozwój wyobraźni i kreatywności. Wspomagają także proces edukacji, odnosząc się pośrednio i bezpośrednio do programu nauczania.
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej
w sprawie zawieszenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych
Od 12 do 25 marca br. funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
Dyrektorze,
W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty nauczycielom pozostającym w gotowości do pracy przysługuje wynagrodzenie ustalone na podstawie Kodeksu Pracy (art. 81 § 1).
Rodzicu,
Uczniu,
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Więcej informacji dotyczących koronawirusa na stronie: gov.pl/koronawirus
Podejrzewasz u siebie koronawirusa? Zadzwoń pod numer 800 190 590!
Bezpłatna infolinia NFZ jest czynna całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykwalifikowani konsultanci poinformują Cię, co zrobić, by otrzymać pomoc.
Departament Informacji i PromocjiMinisterstwo Edukacji Narodowej
Proszę śledzić kolejne komunikaty na stronie szkoły.
---------------------------------------------------------------------------------
Proponuję wam skorzystanie z zamieszczonych przeze mnie propozycji zadań na powtórzenie dotychczasowego materiału z języka angielskiego. Są to głównie zadania na utrwalenie słownictwa, a w przypadku klasy IV również gramatyki. Ponadto zachęcam do zalogowania się na stronie wydawnictwa Pearson (link poniżej), gdzie można uzyskać dostęp do wszystkich materiałów związanych z naszymi podręcznikami, tj. New English Adventure i English Class.
Edyta Gefert
Poniżej zamieszczam linki do stron z zdaniami, które pomogą was spożytkować czas spędzony w domu.
Klasa II:
Portal eDesk wydawnictwa Pearson: https://edesk.pearson.pl/Account/Login?returnUrl=%2F&page=student
Powtórzenie słownictwa oraz gry z zabawy językowe:
https://quizlet.com/128505849/new-english-adventure-2-unit-5-czesc-1-flash-cards/
https://quizlet.com/170833289/new-english-adventure-2-unit-4-my-room-flash-cards/
Klasa IV:
Portal eDesk wydawnictwa Pearson: https://edesk.pearson.pl/Account/Login?returnUrl=%2F&page=student
Powtórzenie gramatyki i słownictwa:
https://edesk.pearson.pl/Account/Login?returnUrl=%2F&page=student
http://e-angielski.net/to-be5/
http://e-angielski.net/have-got2/
https://anglobook.pl/czas/present-simple/cwiczenia-present-simple/present-simple-cwiczenie-6
Z przyjemnością zawiadamiamy, że uczeń klasy 8 Szkoły Podstawowej w Jabłonicy Polskiej – Miłosz Zajdel, zdobył tytuł Laureata Matematycznego Konkursu Organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Rzeszowie.
W tym bardzo trudnym i wymagającym konkursie Miłosz zdobył 5 miejsce w województwie spośród 130 najlepszych uczestników z całego naszego województwa. Konkurs przebiegał w 3 etapach. W każdym z nich brało udział kilkaset uczniów.
W etapie szkolnym Miłosz był najlepszy, w rejonowym zdobył 2 miejsce awansując do ostatniego etapu – wojewódzkiego.
W efekcie został zwolniony ze sprawdzianu ósmoklasisty z części matematycznej.
Jesteśmy dumni, że mamy tak zdolnego ucznia i życzymy dalszych sukcesów!
Gratulujemy!
Iwona Boczar
13 lutego odbyły się szkolne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej Młodzież zapobiega pożarom. Nad ich właściwym przebiegiem czuwali przedstawiciele OSP w Jabłonicy Polskiej – druh K. Śnieżek i D. Rymarz oraz P. A. Górecka i M. Matusz. Konkurs składał się z etapu pisemnego i ustnego . Wśród nagrodzonych znaleźli się :
Klasy 4-6:
I miejsce: Julia Kędra
II miejsce: Wiktoria Kwolek
III miejsce: Oliwia Krzysik
Klasa 7-8:
I miejsce : Karolina Kwiatkowska
II miejsce: Dominik Kwiatkowski
III miejsce: Szymon Kwolek
Każdy z uczestników otrzymał słodki upominek ufundowany przez OSP w Jabłonicy Polskie, a osoby, które zajęły pierwsze miejsce dostały atrakcyjne nagrody rzeczowe. W etapie gminnym naszą szkołę będą reprezentowali: J. Kędra, W. Kwolek, K. Kwiatkowska i D. Kwiatkowski.
Marta Matusz
Dnia 28 lutego uczniowie klasy VII i VII wraz z opiekunami – P. A. Górecka i M. Matusz, wzięli udział w Dniu Zawodowca organizowanym przez Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie. Mieli oni możliwość poszerzenia swojej wiedzy ekonomicznej, menadżerskiej i turystycznej w ramach warsztatów, quizów, konkursów i prelekcji. Dzięki różnorodnym atrakcjom zapoznali się także z wieloma aspektami nauki i pracy w zawodach nauczanych ZSP nr 1 w Krośnie.
Marta Matusz
W grudniu chętni uczniowie z klasy VIII wzięli udział w Stypendiadzie Polonistycznej organizowanej przez Firmę Edukacyjną Orzeł. Składała się ona z konkursu czytelniczego- Kreator, ortograficznego- Ortograf i literackiego – Polonus. Uczestnicy konkursu czytelniczego musieli wykazać się bardzo dobrą znajomością Kamieni na szaniec, a ci którzy wzięli udział w części literackiej, mieli za zadanie napisać rozprawkę. Wśród wyróżnionych znalazła się uczennica naszej szkoły – Karolina Kwiatkowska, która otrzymała tytuł i Orła literackiego.
Marta Matusz
Dnia 6 marca w Szkole Podstawowej w Jabłonicy Polskiej odbył się gminny konkurs czytelniczo – plastyczny Z WIZYTĄ W FABRYCE CZEKOLADY zorganizowany przez P. M. Matusz i P. B. Szafran. Był on skierowany do uczniów klas piątych. Jego celem była przede wszystkim popularyzacja czytelnictwa oraz rozbudzanie i rozwijanie aktywności artystycznej. Zmagania konkursowe przebiegały w dwóch etapach. Pierwszy z nich obejmował test ze znajomości książki Charlie i fabryka czekolady. Z kolei drugi etap polegał na zespołowym stworzeniu pracy malarskiej pt. Nasza wizja fabryki czekolady. Po podsumowaniu wyników pierwsze miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Trześniowie, natomiast pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia. Ponadto każdy dostał słodki upominek – czekoladę, ciekawą książkę oraz jak na prawdziwych artystów przystało – sztalugę. Nagrody zostały ufundowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Haczowie. Uczniowie wykazali się bardzo dobrą znajomością treści utworu R. Dahla, a ich wizje fabryki czekolady zrobiły ogromne wrażenie.
Marta Matusz
Zdjęcia: https://spjablonicapolska.edupage.org/album/#gallery/455
Więcej zdjęć na stronie: http://haczow.pl/aktualnosci/2020-03-06-czekolada
1. marca to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.
Z tej okazji w naszej szkole na holu górnym czwartoklasiści pod okiem polonisty przygotowali okolicznościową wystawę, na której znalazły się materiały edukacyjne udostępnione przez IPN. Z kolei przedstawiciele najstarszych klas - siódmej i ósmej wzięli udział w II Wojewódzkim Konkursie Literackim „Wolność jest w nas. Ku pamięci żołnierzy wyklętych” organizowanym przez ZSP w Posadzie Górnej. Pod kierunkiem nauczyciela
j. polskiego uczniowie pisali prace literackie poświęcone członkom ruchu oporu – m. in. kapelanowi Niezłomnych – ks. Władysławowi Gurgaczowi ( ps. „Ojciec”, „Sem”) – jezuicie, uczestnikowi podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego po II wojnie światowej, urodzonemu w Jabłonicy Polskiej.
Końcem tygodnia zaplanowano również okolicznościowy apel, podczas którego nauczyciel historii zaprezentuje sylwetki wybranych Żołnierzy Wyklętych.
Małgorzata Knurek
Zachęcam uczniów klasy IV do tego, by czas zawieszenia zajęć w szkole wykorzystali efektywnie. Skorzystajcie z propozycji zadań, które zamieściłam w swojej zakładce. Polecenia są tak dobrane, byście poradzili sobie z ich wykonaniem. Jeśli ktoś będzie miał problem, to proszę się nie zniechęcać. To są tylko propozycje. Można powtórzyć materiał, który już omówiliśmy, doczytać lekturę, obejrzeć jej ekranizację, przeczytać nową książkę…
Szczegóły znajdziecie tutaj https://spjablonicapolska.edupage.org/text/?text=teachers/-12&subpage=5)
Małgorzata Knurek
Dnia 28 lutego 2020r. odbył się Gminny Konkurs Pięknego Czytania. Jego organizatorami były: Szkoła Podstawowa w Haczowie i Gminna Biblioteka Publiczna w Haczowie. W konkursie rywalizowali uczniowie klas II i III szkół podstawowych naszej gminy. Celem konkursu było doskonalenie umiejętności pięknego czytania, kształtowanie kultury czytelniczej oraz rozwijanie twórczych talentów. Naszą szkołę reprezentowały Urszula Kielar (kl. II opiekun p. Lucyna Marecka) oraz Emilka Krauz (kl. III opiekun p. Marta Liput). Uczestnicy konkursu czytali fragmenty książki Wandy Chotomskiej pt. „Pięciopsiaczki”. Emilka Krauz została laureatką tego konkursu zdobywając I miejsce. Dziewczynki otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
Marta Liput
Zdjęcia: https://spjablonicapolska.edupage.org/album/#gallery/452
03 III 2020 r. o godz. 16.00 odbędzie się wywiadówka, na którą zapraszamy wszystkich rodziców i opiekunów.
Powered by aSc EduPage